16.5.2018 17:20 | Military

IDEB 2018: Bratislava je opäť ozbrojená až po zuby

Zdroj: ms/ adam.sk
V bratislavskej Inchebe sa v termíne 16. - 18.5. 2018 koná medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB. Okrem už osvedčených zbraňových systémov sa tu po dvoch rokoch nájdu aj novinky hodné pozornosti.

Aktuálny siedmy ročník hostí 170 vystavovateľov z 18 krajín (Brazília, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Izrael, Kazachstan, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Turecko, USA, Veľká Británia a Slovenská republika).  Popri ťažkej technike a ručných strelných zbraniach sú k videniu aj simulátory, kanóny, munícia, delostrelecký systém riadenia paľby, IT prevedenia, pyrotechnika, detektory či vojenské kontajnery. Príslušníci ozbrojených zložiek ale aj civilní nadšenci zbraní si tu nájdu svoje.

Fotogaléria
153
fotiek v galérii

Dynamické ukážky tento rok v „light verzii“
Tie viac - menej kopírujú každé dva roky rovnaký scenár. Prelety lietadiel (príp. aj vrtuľníkov), zoskok výsadkárov, dobytie postavenia, zásah vojenskej polície pri zaisťovaní podozrivých osôb a ukážka bojových vozidiel. Na Polygóne ale dobre vyšla taktická ukážka odhalenia a zneškodnenia protivníka. Kvôli nevodným meteo podmienkam nakoniec na poslednú chvíľu zrušili plánovaný výsadok 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny (lietadla L-410). A svoju zlú chvíľu si užila aj slovenská odmínovačka Božena, ktorá tento rok tú mínu nie je nie zneškodniť. Ale máme ju aj tak stále radi rovnako ako húfnice Zuzanu a Evu, aj keď sú veľké a chladné.


Zaujalo
Možnosť sadnúť si do švédskej stíhačky Gripen sa nepodarí každý deň. Kto má takú túžbu, nech sa nehanbí. Do vrtuľníku našich ozbrojených síl Black Hawk UH-60 sa naopak sadnúť nedá, ale vidieť zblízka taký stroj, je zážitok. Ďalej je to určite slovenská premiéra taktického obrneného vozidla 4x4 Gerlach od firmy Zetor Engineering Slovakia. Bohato sú tu zastúpené viacúčelové obrnené vozidlá (napr. Titus, Perun, Tur V ...) či bojové vozidlá pechoty. Takmer dizajnovo dokonalé je nemecké „bévépéčko“ Puma. A povestnou čerešničkou by mohlo byť si chvíľu poláskať v náručí ostrelovačku TSR z Českej zbrojovky. Veľmi sympatické boli aj slovenské profi vojačky a hostesky.

Trendy z IDEB-u
Je jasné, že bez bezpečnej komunikácie sa úspešne bojovať nedá. A ak sa k tomu pridruží dôkladný prieskum, napríklad v podobe bezpilotného lietadla či dronu, tak už je len na ostatných zbraňových systémoch, ako čeliť úspešne hrozbe. Rovnako tak treba venovať pozornosť aj kybernetickej bezpečnosti.

Nepotešilo
Pri porovnaní s ročníkom 2016 nám nemohlo uniknúť, že bolo oveľa menej vystavených ručných zbraní. Niekto ich možno oželie, ale nemôžeme si pomôcť, potešili by.


Na záver už len malé upozornenie. Ak si myslíte, že si z IDEB-u urobíte rodinný výlet, tak na to zabudnite. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup do výstavných hál zakázaný. 

 

Fotogaléria
153
fotiek v galérii

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie