8.5.2018 06:00 | Šport

Ich pokorenie Everestu dodnes vzbudzuje zaslúžený obdiv

Zdroj: iStockphoto
Aj keď bol Mount Everest prvýkrát pokorený už v máji 1953 Edmundom Hillarym a Tenzingom Norkejom, bez pomoci kyslíkových prístrojov to dokázali až 8.5.1978 Reinhold Messner a Peter Habeler.

Obaja legendárni horolezci tvorili zohranú dvojicu od roku 1966. Po výstupe na najvyššiu horu sveta bez kyslíku sa ale ich cesty rozišli. Ich najväčšími prednosťami bola rýchlosť, skúsenosť a flexibilita miniatúrneho "tímu". Vďaka nim stanovili míľnik horolezectva už v roku 1975, keď vystúpili sami bez šerpov, lán a bez kyslíkových bômb severozápadnou stenou na vrchol Gasherbrummu I (8068 m) a ako prví na svete zdolali osemtisícovku alpským štýlom.

Reinhold Messner vstúpil do dejín ako prvý horolezec, ktorý zdolal všetkých štrnásť osemtisícových vrcholov a prvý vyliezol na Mount Everest sólo výstupom. Popri najmenej stovke prvo výstupov dosiahol severný a južný pól Zeme, peši prešiel Grónsko, Antarktídu a východný Tibet. Neskôr bol poslancom Európskeho parlamentu za talianskych Zelených a založil skupinu múzeí venovaných horám (Messner Mountain Museum). Habeler dobyl Čo Oju, Nanga Parbat, Kančendžengu alebo Hidden Peak. Stal sa prvým Európanom, ktorý zliezol Big Walls v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii. V rodnom Mayrhofene založil školu lyžovania a horolezectva.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie