4.5.2018 16:00 | Sex

Mužskú plodnosť môže zvýšiť aj strava: Čo jesť, a čo nie?

Zdroj: iStockphoto
Vedci z Harvardovej univerzity sa dlhodobo zaoberajú vplyvom stravy na plodnosť. S tým, ako v západnej spoločnosti prudko klesá schopnosť mladých párov počať dieťa, je táto problematika stále podstatnejšia.

Muži by sa mali úplne vyhýbať sójovým výrobkom (pretože obsahujú veľké množstvo estrogénnych látok, ktoré poškodzujú mužskú plodnosť), sladeným limonádam a vyprážanému jedlu. Naopak zvýšiť by mali spotrebu potravín obsahujúcich veľa aminokyseliny L-arginínu – horkej čokolády či vodného melónu. L-arginin totiž podporuje tvorbu spermií a ejakulátu (a logika hovorí, že viac ejakulátu = viac zdravých spermii).

Podľa spomínaných vedcov je extra horká čokoláda v strave mužov dobrá aj kvôli vysokej koncentrácii antioxidantov. Tie v tele rušia účinky voľných radikálov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj a zdravie spermií. „Predtým sa štúdie zaoberajúce plodnosťou zameriavali iba na vzťah ku konzumácii alkoholu a kávy, za posledných desať rokov ale výrazne pribudlo štúdií, ktoré sledujú vplyv aj iných potravín,“ tvrdí doktor Jose Chavarro z Harvardovej univerzity v rozhovore pre britský denník The Mail.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj