2.5.2018 14:00 | Technika

Technews: Novinka na facebooku, lietajúci taxík aj slovenský úspech

Zdroj: lilium.com
Ani začiatok mája nie je chudobný na technologické novinky, kde chce jeden lietať medzi oblakmi, zatiaľ do druhý je skôr pri zemi a snaží sa pomáhať. A je toho viac.

Nemecký start-up Lilium vyvíja elektrický lietajúci taxík
V nasledujúcom desaťročí by chcela  spoločnosť Lilium "dostať do vzduchu" elektrické lietajúce taxíky. Najala si už dokonca Franka Stephensona, dizajnéra ikonických značiek automobilov, akými sú Mini, Fiat 500 a McLaren. Lilium vyvíja ľahké lietadlo poháňané 36 elektrickými prúdovými motormi namontovanými na jeho krídlach. Cieľom je dosiahnuť rýchlosť až 300 km/h s doletom 300 kilometrov na jedno nabitie. Spoločnosť založili v roku 2015 štyria študenti Mníchovskej technickej univerzity. Už v roku 2019 by chceli predviesť úplne funkčný elektrický stroj s vertikálnym vzletom a automatickým riadením. Stephenson bude mať na starosti všetky aspekty dizajnu vo firme Lilium, vrátane interiéru a exteriéru budúceho produktu. Spoločnosť chce vyvinúť lietajúci stroj so spotrebou elektrickej energie na kilometer porovnateľnou s elektrickým vozidlom. Mohol by tak ponúkať prepravu cestujúcim za ceny, ktoré si teraz účtujú taxíky, ale dopraví ich päťkrát rýchlejšie. (TASR)

 

Slovenka v USA založila startup, ktorý sa zaoberá hardwarom na meranie plodnosti
Ženy na celom svete majú vďaka Kristíne Čahojovej možnosť zmerať si plodnosť prostredníctvom novej technológie. V súčasnosti jej firma pripravuje továrenskú výrobu  prístroja s názvom Kegg a ako sama tvrdí, hardware má omnoho komplikovanejší vývoj ako software. "Musíte navrhnúť elektroniku, vytvoriť si vlastný firmware, software a celé to stále nemusí fungovať, ak nemáte bezchybný mechanický dizajn," priblížila slovenská podnikateľka s tým, že najkomplikovanejšia časť vývoja je tzv. DFM (design for manufacturing). "Je to proces úpravy mechanického dizajnu a niekedy aj elektronickej dosky tak, aby sa produkt dal reálne pásovo vyrábať," vysvetlila. Toto všetko je podľa nej možné zrealizovať len v Číne. Jej tím strávil mesiace pred produkciou iteráciami v Silicon Valley Hardware v Shenzhene.  Mať startup je podľa slovenskej vývojárky vždy ťažké. To, čo dokázala v USA, by v Európe nebolo možné, pretože, ako dodala, tam financovanie hardwaru od investorov v počiatočnej fáze podnikania (seed financing) v podstate neexistuje. "Aby som bola veľmi presná, náš vznik umožnili financie z USA a to, že sme mohli technický tím okamžite presunúť do Číny v rámci HAX, čo je v podstate najlepší hardware akcelerátor na svete," objasnila. Prostredie v USA je podľa nej priaznivé voči začínajúcim podnikateľom. "Nikde na svete som nestretla toľko šikovných a zároveň pokorných ľudí. Neviem si predstaviť, že by sa so mnou na Slovensku či v Londýne stretol nejaký milionár len preto, lebo by mi chcel nezištne pomôcť. Tu je to úplne normálne. Každý vie, aké je nesmierne ťažké uspieť a ak máte dobrý produkt, tak vám pomocnú ruku dá veľa úspešných ľudí," podčiarkla. (TASR)


Šéf aplikácie WhatsApp odchádza
CEO a spoluzakladateľ populárnej aplikácie pre bezplatné posielanie odkazov a telefonovania Jan Koum sa rozhodol odísť zo spoločnosti, o čom informoval na svojom facebookovom účte. WhatsApp v roku 2014 kúpil Facebook, s ktorým sa podľa médií Koum dostal do sporov ohľadom stratégie. Okrem iného mal mať výhrady k snahám Facebooku o využívaní osobných údajov užívateľov aplikácie, píše server BBC. Koum sa k dôvodom svojho odchodu podrobnejšie nevyjadril. Uviedol iba, že pre neho nastal čas "ísť ďalej" a venovať sa svojim záľubám mimo technologický sektor. Podľa denníku  The Washington Post plánuje Koum opustiť aj svoje miesto v správnej rade Facebooku. (ČTK)


Facebook pripravuje službu pre nezadaných
Informoval o tom 1.5.2018 zakladateľ a CEO podniku Mark Zuckerberg na vývojárskej konferencii F8. "Na facebooku je 200 miliónov ľudí, ktorí sa označujú ako nezadaní," upozornil Zuckerberg. Dodal, že služba bude určená pre užívateľa hľadajúceho dlhodobý vzťah. Služba má byť spustená v blízkej dobe, konkrétny dátum však Zuckerberg neuviedol. Ohlásenie novej služby malo negatívny dopad na akcie firiem pôsobiacich v oblasti internetových zoznamiek. Zuckerberg v rámci snahy o obnovenie dôvery oznámil, že firma pracuje na novom nástroji, ktorý poskytne užívateľom nad niektorými údajmi väčšiu kontrolu. Budú mať napríklad možnosť mazať zoznamy navštívených stránok. Vývoj však má potrvať ešte niekoľko mesiacov. (ČTK)
 

Testovanie softwaru, ktorý odhalí zástavu srdca
Dánska spoločnosť Corti v lete 2018 rozšíri testovanie svojho softwaru, ktorý dokáže na základe obsahu volaní na krízových linkách rozoznávať prípady zástavy srdce. Firma tvrdí, že jej systém strojového učenia to zvláda rýchlejšie a presnejšie ako operátori. Zatiaľ sa testuje iba v Kodani, od leta by ho ale mali nasadiť ďalšie štyri európske mestá, napísal server VentureBeat. Včasné rozpoznanie srdcových príhod je v týchto prípadoch zásadné a každou minútou bez pomoci sa šanca na prežitie znižuje o sedem až desať percent. Software firmy Corti "počúva" hovory na tiesňových linkách a môže plniť úlohy akéhosi asistenta pre operátora. V telefonátoch systém vyhodnocuje verbálne i neverbálne prvky, teda aj tón hlasu alebo dýchanie volajúceho. Pri analýze viac ako 161.000 hovorov uskutočnených v Kodani v roku 2014 identifikoval "mimonemocničnú" zástavu srdca s 93 percentnou úspešnosťou, zatiaľ čo úspešnosť živých operátorov bola o 20 percent nižšia. Software bol aj rýchlejší ako ľudia, keď situáciu vyhodnotil v priemere za 48 sekúnd, teda o pol minúty rýchlejšie ako človek.. "Lekárskych odborníkov tiež  môže znepokojiť, že software Corti nedokáže vysvetliť, ako robí svoje rozhodnutia. Podobne ako iné programy založené na strojovom učení sa algoritmy firmy učia na obrovských dátových súboroch, v ktorých hľadajú vzorce zodpovedajúce určitému výsledku," napísal internetový magazín The Verge. Systém nerobí rozhodnutia sám, ale iba napovedá vyškolenému operátorovi. (ČTK)

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie