1.5.2018 06:00 | Technika

Viac ako polovicu e-mailov tvorí spam, často šírí ...

Zdroj: iStockphoto
V roku 2017 tvoril spam vyše 56 percent všetkých e-mailov. Popri nevyžiadanej reklamnej pošte pribúda spamu šíriaceho škodlivý software. Na vzostupe je hlavne takzvaný malware, ktorý ťaží pre útočníkov rôzne kryptomeny.

Pomaly nahrádza vydieračský software, ktorý je ale stále veľmi rozšírený. Od odoslania prvej nevyžiadanej správy v sieti Arpanet, čo je predchodca dnešného internetu, uplynulo 1.5.2018 už 40 rokov. Odborníci v roku 2018 očakávajú pokračovanie nárastu výskytu spamu zameraného na kryptomeny. Veľkým zdrojom spamu je Čína, odkiaľ prúdia reklamy na čínsky tovar, oproti tomu napríklad ruský spam je väčšinou písaný azbukou a zameraný vyložene na Rusov, ktorým ponúka služby či školenia. "Indický spam sa silno sústreďuje na IT služby, opravy počítačov, tvorbu stránok a podobne," uviedol český bezpečnostný analytik Milan Čermák. Ale najväčším producentom spamu sú Spojené štáty. Ich zákon síce umožňuje posielať nevyžiadanú poštu ale s uvedením možnosti odhlásiť sa z odberu.

Posledný rok a pol sú na scéne aj skupiny, ktorú píšu české spamy a snažia sa dostať ľudí na podvodné stránky, kde ponúkajú pochybné produkty. U českých spamov je problém v tom, že globálne antispamové programy nie sú pripravené primárne na češtinu, ale na angličtinu. Nevyžiadanú správu teda niekedy nerozoznajú. Detekcia spamu využíva niekoľko spôsobov, riadi sa podľa záznamov domén, analýzy textov alebo odkazov v e-mailoch, všíma si neexistujúcich adresátov. Ľudia by spamy správne mali nielen zmazať, ale zároveň označiť ako spam, aby sa algoritmy mohli učiť a zvládali nevyžiadanú poštu v budúcnosti lepšie rozpoznať. Pre univerzitnú sféru je špecifický akademický spam. Tvoria ho ponuky od reálnych aj podvodných spoločností, ktoré ponúkajú  uverejnenie článkov v časopisoch alebo účasť na konferencii. Pre univerzitu však spam nie je príliš veľký problém. "Mám z našich užívateľov dobrý pocit. Počet prípadov, kedy sa útočníkom podarí niečo predať, pozvoľna klesá. Ale je to iba otázka času, kedy prídu s niečí naozaj vymakaným," uviedol bezpečnostný analytik Dávid Kosť.

Prevencia je jednoduchá, ľudia majú spam označiť ako spam, nikdy na neho netreba nereagovať, neklikať na žiadne odkazy ani prílohy a v lepšom prípade taký e-mail ani neotvárať. U e-mailových schránok sa dá v pokročilom zobrazení zistiť, odkiaľ správa prišla, vrátane IP adresy a ďalších údajov. Pozor majú dať ľudia na odhlasovanie newsletterov a reklám napríklad z e-shopov, skutočných aj imaginárnych. Útočníci totiž možno najprv ani nevedia, či e-mail, na ktorý sa obracajú, niekto číta. Keď človek na odhlásenie z odberu informáciu klikne, začnú spamy na takú adresu posielať oveľa viac, pretože tak zistia, že je reálne používaná. Spamy súvisia aj s únikmi údajov z databáz alebo predávaním registrovaných adries. Čermák preto odporúča, aby si ľudia zriadili rovno tri e-mailové schránky - jednu verejnú (pre prihlásenia a registrácie na rôzne weby) , jednu súkromnú (pre rodinu a priateľom) a jednu pre zásadné služby, ako je napríklad bankovníctvo.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie