25.4.2018 10:30 | Macho

Čo spôsobuje našu závislosť na internete a sociálnych sieťach?

Zdroj: iStockphoto
Sociálne siete využívajú dômyselné mechanizmy k tomu, aby vyplnili čo najviac nášho času, sú to automatickí prenášači dopamínu a zaplavujú náš mozog pocitmi radosti. Avšak sledovanie facebooku, instagramu alebo snapchatu závisí aj od našej osobnosti, píše taliansky denník La Repubblica.

Kto má určité charakterové vlastnosti, má väčšie sklony zaboriť sa do internetu. A nie sú to iba problematické vlastnosti, ako je narcizmus či posadnutosť, ktoré nás vedú k tomu, že na sociálnych sieťach trávime väčšinu dňa, ale aj družnosť a svedomitosť. Prvýkrát to ukázala štúdia Binghamtonskej univerzity v štáte New York. Vedci dali dotazníky vyše tristo vysokoškolákom, aby skúmali charakteristické rysy ich povahy a ich spôsob užívania technológií, hlavne sociálnych médií. Zoznam obsahoval otázky typu: "Zanedbávate dôležité veci a namiesto toho trávite čas na internete?" či "Keď nie ste na sociálnych sieťach, cítite nepokoj?" alebo "Vyskúšali ste už obmedziť čas trávený na sieťach bez akéhokoľvek úspechu?". Vedci potom rozdelili sledované osoby na základe piatich charakteristík: ľahká prispôsobivosť, prívetivosť, svedomitosť, neurotizmus a otvorenosť.

Ako už ukázali iné štúdie, tak prispôsobivosť a otvorenosť novým skúsenostiam nie sú spojené s posadnutosťou sociálnymi sieťami. Inak tomu je u ďalších charakteristík a v ich vzájomnej súčinnosti. Svedomitý jedinec, ktorý sa vyznačuje vysokou sebakontrolou a vytrvalo sleduje určitý cieľ, nie je prilepený na svoj smartfón a počítač, zatiaľ čo neurotik, ktorý často prežíva negatívne emócie, ako je stres a úzkosť, má tendenciu uchyľovať sa k sieťam, aby uvoľnil napätie. Vedci študovali pokusné osoby s oboma týmito črtami a prekvapene skonštatovali, že tu je silné nebezpečenstvo závislosti. Teda aj ten, kto sa vyznačuje veľkou disciplínou a sebakontrolou, môže doslova prepadnúť sociálnym sieťam. Prečo? "Vysoká úroveň úzkosti pravdepodobne anuluje sebakontrolu, ktorú má svedomitá osoba," vysvetľuje jeden z autorov štúdie Isaac Vaghefi.

Ešte viac pozoruhodný je druhý záver. Panuje domnienka, že osoba závislá na sociálnych sieťach je troll, narušiteľ siete, ktorý píše nepriateľské a urážlivé komentáre, nemá reálny spoločenský život a kompenzuje si to vo virtuálnom priestore. Tento stereotyp je však potrebné prehodnotiť. Vaghefi a jeho tím totiž zistili, že osoby so všetkými rysmi prívetivosti a svedomitosti  (teda dvomi pozitívnymi vlastnosťami), majú taktiež sklon využívať neúmerne sociálne média. „Potvrdzuje moc, akú majú sociálne siete v tom, ako usmerňujú aktivity užívateľov. Je potrebné, aby sme zvážili všetky riziká, pretože ako vidíme, tieto siete sú schopné pritiahnuť a začleniť do svojich h mechanizmov všetky tieto osobnosti, nielen tie s negatívnymi vlastnosťami, ak sa predtým predpokladalo," dodáva Giuseppe Riva, docent psychológie a nových komunikačných technológií na milánskej Katolíckej univerzite.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie