17.4.2018 10:20 | Macho

Podceňovaná hrozba hluku: Naše zdravie si to môže pekne odskákať

Zdroj: iStockphoto
Rev štartujúceho lietadla, dunenie ťažkého nákladného automobilu, jačiaca siréna ponáhľajúcej sa sanitky. Tieto bežné, ale hlasné zvuky, ktoré nás budia v noci a dráždia počas dňa, môžu mať podľa odborníkov citeľné následky na naše zdravie.

Nadmerný hluk môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, ako je ischemická choroba srdca, vysoký tlak a zlyhanie srdca, uvádza nová štúdia zverejnená odborným časopisom Journal of the American College of Cardiology. „Pred desiatimi rokmi ľudia hovorili, že hluk je len otravný. Ale teraz si myslím, že existujú značné dôkazy, že hluk môže prispieť k vzniku ochorení, a to najčastejšie kardiovaskulárnych chorôb," povedal hlavný autor štúdie Thomas Münzel denníku The Washington Post. Výskum nepreukázal, že nadmerný hluk priamo spôsobuje choroby. Ale ide o rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych chorôb, rovnako ako napríklad vysoká hladina cholesterolu a obezita, dodal Münzel.

Ľudia vystavení hluku, ktorý počas dňa ruší pri komunikácii a v noci budí zo spánku, môžu mať zvýšenú hladinu stresového hormónu, dodal Münzel. A to si s postupom času môže vybrať daň na zdraví. "Pokiaľ to trvá roky, potom človeku hrozí ischemická choroba srdca, infarkt, zlyhanie srdca a arytmia," dodal Münzel. Podľa neho môže byť dlhodobé vystavenie hluku spojené s depresiou a úzkostnými poruchami, rovnako ako s problémami kognitívneho rozvoja malých detí. Vedci ale pripúšťajú, že skúmanie spojenia medzi nadmerných hlukom a ochoreniami srdca môžu komplikovať aj ďalšie faktory. Napríklad ľudia žijúci v značne zaľudnených oblastiach, sú okrem hluku zároveň vystavení väčšiemu množstvu znečisťujúcich častíc v ovzduší, čo rovnako tak môže spôsobovať problémy srdca. Navyše títo ľudia môžu mať nižšie sociálno - ekonomické postavenie ako tí, ktorí si môžu dopriať pokojnejšie prostredie na život. A to znamená, že nemusia mať prístup k rovnako  kvalitnej zdravotnej starostlivosti či zdravšej strave.

„Napriek tomu je hluk to, ako ovplyvňuje zdravie, faktorom, ktorý sa nedá prehliadať,“ uviedol Steve Kopecky, profesor medicíny, ktorý sa špecializuje na kardiovaskulárne choroby na klinike Mayo v americkom meste Rochester.  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označuje prílišný hluk za "podceňovanú hrozbu", ktorá môže spôsobiť poruchy spánku, horšie výkony v práci a v škole a poruchy sluchu. WHO odporúča, aby hluk v spálni nepresahoval 30 decibelov, pokiaľ má byť spánok dostatočne kvalitný. Idúce auto pritom vydáva priemerný hluk 70 decibelov, zbíjačka 100 decibelov a štartujúce lietadlo 120 decibelov, uvádza stupnica hluku WHO. "Aj keď neexistuje žiadny oficiálne stanovený prah, vieme, že čokoľvek nad 60 decibelov môže zvýšiť riziko srdcových ochorení," dodal Münzel.

Čítajte ďalej