16.4.2018 16:00 | Sex

Manželstvo robí šťastnejších iba ...

Aspoň raz za život sa oženiť treba. Už len pre tú srandu.
Aspoň raz za život sa oženiť treba. Už len pre tú srandu.
Zdroj: iStockphoto
Vstup do manželstva môže znamenať zlepšenie celkovej psychickej pohody človeka a zníženie výskytu depresií. Lenže to platí iba u niektorých skupín občanov.

Podľa amerických sociológov je to pravda len u nízkopríjmových skupín. U nich vstup do manželstva a spojenie dvoch príjmov zlepšuje celkové zdravie a kondíciu. Vedci z Georgie zistili, že pozitívny vplyv má manželstvo iba na osoby s nižším ako bakalárskym vzdelaním, ktoré zarábajú menej ako priemerných 60 000 dolárov ročne (cca 48 500 €).  Podľa nich sa prejavuje vplyv peňazí na psychickú pohodu človeka. Jedinci, ktorí samostatne zarábajú málo, prosperujú zo spojenia dvoch výplat. To im umožňuje byť menej v strese zo strachu z finančnej neistoty a možných hrozieb budúcnosti.Lenže osoba, ktorá si zarobí dosť a je finančne zabezpečená pred manželstvom, v ňom z tohto nemôže už ťažiť viac pozitívneho. Výskum dokazuje výsledky iných autorov z niekoľkých miest sveta, ktorí  preukázali, že peniaze síce na šťastie vplyv  majú, ale len do určitej miery. Neplatí tak, že čím viac peňazí človek má, tým je šťastnejší. „Sledovali sme vzájomné vzťahy medzi manželstvom, príjmom a depresiami, a zistili sme, že pozitívne účinky manželstva na depresiou fungujú iba u ľudí s priemerným alebo nižším príjmom… Ale všeobecne neplatí, že by manželstvo znižovalo príznaky depresie,“ tvrdí jeden z autorov doktor Ben Kail zo štátnej univerzity Georgia v Atlante.


Reakcia našej redakcie: A nehovorí náhodou väčšina dlhodobo ženatých chlapov, že manželstvo depresie skôr prináša? Či? :)

 

Čítajte ďalej