16.4.2018 14:00 | Macho

Klasika vs. inovácie: Čo sa stane so škótskou whisky?

Zdroj: iStockphoto
Škótska whisky je už po stáročia vyrábaná rovnakými ingredienciami. Majitelia niektorých páleníc sa však diskrétne pýtajú, či nenastal čas uchádzať sa o nové trhy, ako sú rozvíjajúce sa krajiny so silným rastom.

Keď ekonomický denník  The Wall Street Journal v januári 2018 zverejnil "vysoko dôverný" dokument skupiny Diageo, ktorá vyrába preslávenú značku Johnnie Walker, vyvolalo to v tomto sektore šokovú vlnu. Denník odhalil, že gigant vyrábajúci liehoviny uvažoval o niektorých novinkách, ako je aromatizovaná whisky, druhy s nízkym obsahom alkoholu či whisky zrejúca v sudoch od tequily.

Manévrovací priestor je však veľmi obmedzený. Scotch Whisky je označenie chránené britským zákonom: táto pálenka sa musí vyrábať v Škótsku z jačmeňa, kvasiniek a vody a dozrieva najmenej tri roky v dubových sudoch. Obsah alkoholu musí byť najmenej 40 percent. Za týchto podmienok je ťažké uspokojiť tzv. generáciu Y, ktorá sa stará o svoje zdravie a želá si znížiť spotrebu alkoholu, alebo predávať whisky na Blízkom východe, ktorý je lukratívnym trhom, ale konzumácia alkoholu tam je často zakázaná."Johnnie Walker sa nemôže náhle stať jahodovou whisky a byť vyvážaná do Číny," povedal agentúre AFP profesor Matthew Pauley z Medzinárodného centra pre pivovarníctvo a liehovarníctvo pri Heriot-Watt univerzite v Edinburghu. "V tomto odvetví je veľký záujem o pálenky s nižším obsahom alkoholu," dodáva. V Škótsku bola zavedená minimálna cena alkoholu a objavili sa tam aj iniciatívy, ako je "suchý január", mesiac triezvosti po hojnosti vianočných sviatkov.

Pálenica Eden Mill v meste St Andrews upustila od svojho projektu používať čokoládový slad, aký sa uplatňuje v anglických tmavých pivách, pretože Asociácia škótskej whisky ju upozornila pred nebezpečenstvom, že to povedie k výrobe liehoviny odlišnej od tradičnej škótskej whisky. Na policiach Medzinárodného centra pre pivovarníctvo a liehovarníctvo kraľujú bylinky, korenie a aromatické látky používané pri experimentoch s ginom. Všetko je ale držané ďaleko od destilačných prístrojov na whisky, hoci niektoré inovácie boli v rámci zákonných ustanovení povolené. Napríklad išlo o zmenu podielu alkoholu pri dozrievaní alebo o zmenu sudov krátko pred stáčaním do fliaš. Spoluzakladateľ pálenice Eden Mill Paul Miller patrí k tým, korí sú za väčšiu flexibilitu. "Máme najlepších výrobcov piva a liehovín na svete. Bola by naozaj škoda, kedy títo ľudia nemali možnosť preukázať svoju kreativitu," uviedol v škótskom denníku The Herald.

Murdo Fraser zo škótskeho parlamentu prejavuje menej nadšenia: "Osobne by som dal prednosť tomu, aby škótska whisky ostala taká, aká je. Preto musíme byť opatrní, pokým sa pustíme do nejakých inovácii," hovorí . V tradičnom bare Roseburn neďaleko rugbyového štadiónu Murrayfield v Edinburghu tiež panujú rozpory. Murár Alan McGuire (53) si myslí, že by príliš radikálne inovácie odporovali všetkému, čo whisky tvorí. "Je to úžasný nápoj, ktorý má dlhoročnú tradíciu. Pridať niečo ako je zázvor, citrón alebo jahoda, to by zabilo jeho jedinečnosť," tvrdí. Ošetrovateľ Christopher Gauld (35) sa označuje za veľkého zástancu zmeny. "Whisky, ktorú dnes máme, by nebola taká, aká je, kedy ľudia v minulosti neskúšali nové veci. Preto som za experimenty," vyhlasuje. Asociácia škótskej whisky, ktorej hlavnou úlohou je zachovať medzinárodnú reputáciu tejto miestnej špeciality, nehovorí na všetko „nie“': "Inovácia je dôležitá pre všetku výrobu, pre nové produkty zo škótskej whisky nie sú prekážky. Spotrebiteľa však nemôžeme miasť. Reklama nových produktov nesmie v žiadnom prípade tvrdiť, že ide o škótsku whisky," hovorí jej hovorca. Asociácia zdôrazňuje, že sa aromatizovaná whisky už predáva ako likér, ale nemôže mať chránené označenie Scotch, rovnako ako šumivé víno nemôže byť označované ako šampanské.

Čítajte ďalej