16.4.2018 10:35 | Macho

Plešatosť nie je koniec sveta: Správny chlap ju príjme ako fakt

Zdroj: iStockphoto
Keď máte pochybnosti, obviňte zo všetkých svojich problémov matku... či? Vlastne pokiaľ ide o vypadávajúce vlasy a plešivejúcu hlavu, tam sa veda zhoduje, že by muži nemali pripisovať vinu génom zdedeným po matke, alebo aspoň nie výhradne im, napísal spravodajský server Business Insider.

Po celé roky mnohí ľudia verili, že gény mužskej plešatosti sa odovzdávajú prostredníctvom chromozómu X z matky na syna. Ľudová múdrosť radila neveste pozrieť sa na mužov v príbuzenstve z matkinej strany ženícha, aby si urobila predstavu o tom, ako bude jej milovaný časom vyzerať. Ale lekári tvrdia, že presnejšie je za rednúce vlasy obviňovať oboch rodičov. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré naznačujú, že je to pravda. V prvom rade si vedci stále nie sú istí, ktoré gény sú určujúce pre stratu vlasov a odkiaľ prichádzajú; myslia si ale, že k nim prispievajú obe strany rodiny. A po druhé,  má matka dva chromozómy X, takže zisťovať pohľadom na mužských príbuzných, či vám budú padať vlasy, je v podstate zbytočné.

Približne polovica dospelých mužov trpí vypadávaním vlasov už pred štyridsiatkou. Vlasy na hlave vydržia približne dva až tri roky, a potom ich nahradia nové v cykle trvajúcom rádovo mesiace. Keď vlasy vypadávajú, ale nové ich nenahrádzajú, alebo ich nahradia oveľa tenšie vlasy, potom začneme plešivieť. Špecifické faktory, ktoré rozhodujú o tom, ako veľmi  holá niečia hlava bude, sú stále dosť záhadné. Vedci veria, že tento stav je prevažne genetický a spôsobujú ho zmeny našich pohlavných hormónov.

Vedecká štúdia z roku 2018 predložila hypotézu, že ľudia pravdepodobne stratia vlasy, pokiaľ sa zvýši koncentrácia jedného z pohlavných hormónov (dihydrotestosterónu)  v tkanive hlavy. Tento hormón spôsobuje, že sa vlasy stenčia a dokonca prestanú úplne vyrastať z vlasových korienkov. Do hry ale  vstupujú aj iné ako genetické faktory. Štúdia z roku 2013 za účasti viac ako  3100 mužov z Južnej Kórei zistila, že na skoršiu stratu vlasov má vplyv aj fajčenie a pitie alkoholu. Pretrvávajúce záhady okolo plešivenia vysvetľujú, prečo je také ťažké vytvoriť jej genetickú liečbu, ktorá sa stala novým svätým grálom vlasových vedcov. Jednou z možností, ako plešivosti odporovať, je s hrdosťou ju prijať, oholiť si zvyšky vlasov a začať život s lesklou hlavou. Dobrou správou od vedcov je zistenie, že ľudia majú tendenciu mužov opisovať ako silnejších a vyšších po tom, čo si oholili hlavu.

Čítajte ďalej