13.4.2018 14:10 | Military

Objavili vrak unikátnej nacistickej ponorky

Zdroj: reprofoto YouTUbe / seawarmuseum.dk
Pri severnom pobreží Dánska bol nájdený vrak nemeckej ponorky U-3523, ktorú dva dni pred koncom druhej svetovej vojny potopilo britské letectvo. Dňa 13.4.2018 o tom informovali dánske média.

 "Bola to najmodernejšia ponorka, ktorú Nemci počas vojny vyrobili. Moderné plavidlo, ktoré predbehlo svoju dobu," povedal riaditeľ Jutského múzea vojnového námorníctva dánskej tlačovej agentúre Ritzau. Spomínanú  diesel-elektrickú ponorku typu XXI potopilo britské vojenské letectvo 6.5. 1945 v úžine Skagerrak, ktorá spája Baltské a Severné more. Počas 2. svetovej vojny mali Nemci v aktívnej službe iba dve lode tohto typu, tá druhá je v súčasnosti v severomorskom prístave Bremerhaven a funguje ako múzeum.

Na palube ponorky zahynulo 58 členov posádky. Či bol v plavidle ešte niekto ďalší, to sa zatiaľ nevie. Podľa expertov je však pravdepodobné, že v dobe, kedy sa blížila kapitulácia Nemecka, sa ponorkou snažil utiecť niektorý z vysoko postavených nacistických predstaviteľov. Po vojne kolovalo mnoho zvestí o tom, že nacistickí vodcovia prchali z Nemecka ponorkami, vrátane U-3523, a viezli so sebou aj nacistické zlato. Ponorky typu XXI boli prvými skutočnými ponorkami, pretože im konštrukcia dovoľovala tráviť dlhú dobu hlboko pod hladinou. Plavidlo U-3523 malo pritom taký dosah, že by dokázalo na jeden záťah doplávať do Južnej Ameriky. Či bola práve Južná Amerika cieľom poslednej cesty ponorky, ale nie je jasné, uviedlo jutské múzeum. Vedci neplánujú novo nájdenú  ponorku, ktorá spočíva v hĺbke 123 metrov, vyzdvihnúť nad hladinu, a to aj napriek špekuláciam, že by na jej palube mohli byť cennosti. Poloha vraku je podľa múzea veľmi neobvyklá; plavidlo je totiž predkom zarazené do morského dna a koncom vyčnieva 20 metrov do výšky.

Čítajte ďalej