18.4.2018 16:00 | Sex

Spoznajte príznaky zväčšenej prostaty včas. Zachránite tak svoju erekciu

Zdroj: PR foto / Zerex
Malá nenápadná žľaza veľkosti gaštana a pritom vie potrápiť obrovskú časť mužskej populácie. Koho môže zväčšená prostata potrápiť?

Kým do štyridsiatky má problém so zväčšenou prostatou jeden z dvanástich mužov, po päťdesiatke číslo rýchlo narastá a takmer každý druhý muž zažíva nepríjemnosti. Zistite, ako sa ochorenie prejavuje aj akú prevenciu môžete podniknúť už dnes.

Na čo slúži prostata

Prostata je malý orgán umiestnený pod močovým mechúrom. Jeho biologickým účelom je sekrécia prostatickej tekutiny, jednu zo zložiek spermy. Táto tekutina  slúži ako výživa pre samotné spermie a pomáha im tak prežiť čo najdlhšie. S pribúdajúcim vekom však veľa mužov zažíva ťažkosti súvisiace so zväčšením prostaty. To spôsobuje nepríjemné a niekedy bolestivé problémy s močením.

Príznaky zväčšenej prostaty

U každého muža sa prejavujú individuálne. Niekto môže mať problémy citeľné hneď od začiatku, zatiaľ čo niektorí muži to nemusia pocítiť vôbec počas dlhej doby. Najbežnejšími znakmi, ktoré si môžete všimnúť sú:

- slabé, pomalé alebo prerušované močenie,
- čoraz častejšie nočné močenie,
- pocit neúplného vyprázdňovania močového mechúra,
- abnormálne časté močenie,
- naliehavosť močenia (keď musíte močiť, musíte okamžite),
- nutkanie na močenie krátko po močení.

Neúplné vyprázdnenie močového mechúra môže so sebou niesť riziko vzniku infekcií močových ciest, neskôr sa môžu vyvinúť do závažnejších stavov. Medzi ne patrí vznik močových kameňov, krvi v moči, inkontinencia a akútna neschopnosť močiť. Náhla a úplná neschopnosť močiť je naliehavá a vyžaduje  lekársky zásah, preto je potrebné ihneď navštíviť svojho lekára.

Čas navštíviť lekára

Väčšina mužov sa obáva lekárskeho vyšetrenia. Mnohí zasiahnu a vyhľadajú pomoc až po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca rokoch. Stane sa tak na naliehanie partnerky alebo vtedy, keď už majú ťažkosti aj pri bežných činnostiach.

Pri závažnejších prejavoch lekári zvyčajne predpisujú lieky na uvoľnenie tlaku v prostate alebo na blokovanie hormónov, ktoré vedú k zväčšeniu.

Ako možno predchádzať problémom s prostatou?

1. Svojmu telu dodáte potrebnú výživu budete udržiavať telesný tuk pod kontrolou. Zmena stravovacích návykov môže pomôcť zabrániť problémom s prostatou.
2. Budete sa venovať sa pohybu a telesnému cvičeniu.
3. Udržíte pod kontrolou stres.

Vďaka prevencii môžete zabrániť ďalším problémom s prostatou.

Niektoré potraviny a nápoje majú vplyv na správne fungovanie prostaty kvôli ich účinku na testosterón a iné hormóny. Výskumy potvrdzujú, že strava, ktorá sa skladá hlavne z mäsa alebo mliečnych výrobkov, môže zvýšiť riziko rozšírenia prostaty a rakoviny. To platí najmä vtedy, ak človek nezahŕňa dostatok zeleniny do stravy. Dôležité je aj minimalizovať spotrebu kofeínu a vyvarovať sa alkoholu.

Saw palmetto (Serenoa plazivá) pochádza z americkej trpaslíčej palmy a obsahuje mastné kyseliny a steroly, ako beta-sitosterol. Tie priaznivo pôsobia na správnu funkciu prostaty, močového ústrojenstva a na zachovanie reprodukčnej schopnosti.

Táto rastlina pozitívne ovplyvňuje mužské pohlavné hormóny a prispieva k prevencii zápalov prostaty. V štúdii z roku 2010 o zdraví prostaty sa ukázalo, že saw palmetto pomohlo pacientom s bolesťou a ťažkosťami s prostatou.

Pŕhľava dvojdomá pôsobí protizápalovo a pozitívne ovplyvňuje vylučovaciu funkciu obličiek ako aj funkciu močového ústrojenstva.

Zinok je dôležitá zložka pre udržanie prostaty v správnej kondícii. Napomáha pri blokovaní testosterónu na dihydrotestosterón, čo má vplyv na spomalenie rastu buniek prostaty.

Všetky tieto uvedené zložky nájdete napríklad v doplnku výživy Zerex Prostanax.

Nezanedbajte starostlivosť o prostatu. Keďže funkcia prostaty či problémy s ňou môžu ovplyvniť aj váš sexuálny život, erekciu, plodnosť či močenie, je potrebné, aby bolo o jej zdravie postarané.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie