12.4.2018 17:30 | Zaujímavosti

Špeciálne triky policajtov: Toto ste o ich práci nevedeli

Three Police Officers Walking at the Roots and Heritage Festival
Three Police Officers Walking at the Roots and Heritage Festival
Zdroj: iStockphoto
Policajní príslušníci zabezpečujú poriadok vo všetkých krajinách. Vo filmoch naháňajú tých najhorších zločincov, vedú výsluchy a zachraňujú ľudí.

Ale je to všetko pravda? A ako to je v skutočnosti? Portál brightside.me zozbieral tie najzaujímavejšie fakty o nebezpečnej práci, ktorú policajti v USA robia. 

1. Policajti o vás všetko vedia

Do ich databázy sa dostanete pomocou otlačkov prstov. Samozrejme, pomáha im pri vyšetrovaní, ale niekedy ich môžu použiť aj na vlastné účely. Ak máte priateľa u policajtov, môžete si byť istý, že už vie všetko, čo mu poviete. A možno trochu viac. V niektorých štátoch USA sú policajné vozidlá vybavené zariadením, ktoré môže získať informácie pomocou satelitnej antény, a tak uľahčuje polícii zistiť informácie o potrebných ľuďoch.

2. Policajné opasky

Majú skoro všetko, čo potrebuje skutočný hrdina: vysielačku, putá, baterku, elektrošokovú zbraň, slzný sprej alebo nôž (v závislosti od krajiny), zbraň.

3. Ich hlavnou pracovnou náplňou je rutina

Vďaka filmom si mnohí ľudia myslia, že práca policajta je vzrušujúce prenasledovanie auta, zatýkanie a vyhnutie sa výstrelom. Nezabúdajte však, že policajti musia tiež vyplniť neuveriteľné množstvo dokumentov, ako sú správy a vyhlásenia z prípadov. To môže byť veľmi nudné aj pre ľudí, ktorí milujú byrokraciu.

4. Spoznajú sa aj v civile

Existuje takzvané policajné bratstvo. Dokážu sa navzájom spoznať aj v dave ľudí, ktorí nosia každodenné oblečenie. Cieľom bratstva je udržiavať poriadok a pomáhať si v ťažkých časoch. Majú svoje vlastné logo a tajné pravidlá, ktoré pozná veľmi málo ľudí.

5. Vyšetrovanie

Policajní dôstojníci používajú špeciálne výsluchové triky. Jednou taktikou je presvedčiť zločincov, že proti nim existujú tvrdé dôkazy. A to funguje ako šarm.

6. Sirény pre rôzne situácie

Zvuk sirény sa dá meniť. Policajti však zvyčajne používajú iba jeden režim. Je to preto, že každý vie, o aký zvuk ide. Ale niekedy existujú prípady, keď používajú rôzne tóniny pre rôzne situácie.

7. Máte právo mlčať...

Filmy nás učia, že policajti musia prečítať naše práva a zároveň nás zatknúť. Toto je mýtus. V skutočnosti musia prečítať vaše práva iba vtedy, ak vás budú vypočúvať. Ak tomu tak nie je, všetko, čo potrebujú, je zatýkací rozkaz.

8. Prezumcia neviny

V niektorých krajinách tento koncept vôbec neexistuje a policajt si môže byť istý, že ste vinný, kým sa nepreukáže opak. Dávajte si pozor na to, keď hovoríte s policajtom v iných krajinách - existuje šanca, že vás už považujú za vinného.

Čítajte ďalej