12.4.2018 10:20 | Macho

Naše tušenie sa potvrdilo, skoré ranné vstávanie ...

To už je 6:00?
To už je 6:00?
Zdroj: iStockphoto
Pokiaľ využijete víkend a idete spať oveľa neskôr ako zvyčajne, potom to nesvedčí vášmu organizmu, aj keď si ráno dlhšie zdriemnete. Aspoň to tvrdia autori americkej štúdie skúmajúcej zmeny rytmu medzi pracovným týždňom a víkendom, píše francúzsky denník Le Figaro.

Táto zmena sa prejaví nepriaznivým stavom hladiny inzulínu, hormónu, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi, a zvýšením hladiny triglyceridov v krvi, ale aj zvýšeným rizikom obezity. V skutočnosti je pravdepodobné, že škodí skoré vstávanie počas pracovného týždňa, nie víkendové vyspávanie. Hlavne u jednotlivcov, ktorí chodia radšej neskôr spať. Potreba skoro vstávať do práce u osôb, ktoré sú večer dlho hore, vedie k narušeniu prirodzeného biologického rytmu. Ide o skutočnú pásmovú chorobu, ktorá postihuje dve tretiny populácie, tvrdí profesor Till Roenneberg z Ústavu klinickej psychológie pri Mníchovskej univerzite Ludvíka Maxmiliána (LMU), ktorý tento termín vymyslel. Je to ako keby sme každý víkend zmenili časové pásmo!

Vedcov už dlho zaujíma, či sa dopad "sociálnej pásmovej choroby" na organizmus podobá tomu, keď v noci málo alebo zle spíme. Je totiž známe, že tento typ narušenia zvyšuje riziko metabolickej nerovnováhy a obezity, zvyšuje krvný tlak a vedie k depresiám. "Laboratórne štúdie na ľuďoch ukázali, že keď sa zredukuje spánok, napríklad na štyri hodiny v noci, objavuje sa intolerancia glukózy, kedy sa narušuje vstrebávanie cukrov, ako aj neodolateľná chuť na mastné a sladké potraviny," vysvetľuje Clifford Saper, profesor neurológie na Harvardovej univerzite v Spojených štátoch.

Lekárka Patricia Wongová a jej kolegovia z lekárskej fakulty v Pittsburgu v Pennsylvánii týždeň študovali spánkový rytmus 447 osôb vo veku od 30 do 54 rokov, ktoré mali bežnú pracovnú dobu. Títo ľudia počas víkendu neskoro vstávali a chodili neskoro spať. Či už využili sobotný večer k posedeniu s priateľmi alebo si len ráno nenastavili budík, výsledok bol rovnaký: 85 percent ľudí sa počas víkendu budilo neskôr ako počas pracovného týždňa, v priemere o 44 minút. Pokusné osoby potom boli podrobené sérii krvných testov, aby sa overil dopad zmeny rytmu na ich metabolizmus. Ukázalo sa, že pásmová choroba má na organizmus katastrofálny vplyv. "Je to veľmi zaujímavá štúdia," hovorí profesor Saper. "Ide o ojedinelý výskum na človeku v jeho prirodzenom prostredí. Ukazuje, že tí, ktorí sa musiac najviac prispôsobiť pracovnej dobe, sú náchylní k poklesu hladiny „dobrého“ cholesterolu, k zvýšeniu hladiny inzulínu a triglyceridov, ako aj k zvýšeniu hmotnosti a obvodu pásu," dodáva.

Čítajte ďalej