12.4.2018 06:00 | Macho

Sedem signálov, že patríte medzi narcistov

Patríte medzi narcistov?
Patríte medzi narcistov?
Zdroj: iStockphoto
Tak ste ním alebo nie? Podľa týchto 7 signálov, to zistíte.

Chválite sa sedem dní v týždni, vždy máte po ruke ten najlepší spôsob, ako niečo urobiť a nedokážete zniesť kritiku? Vitajte vo svete narcizmu. 

Narcistickú poruchu osobnosti má asi šesť percent populácie. Postihuje viac mužov ako žien - 7,7 percenta oproti 4,8 percentám. Zistil to výskum publikovaný v časopise Journal of Clinical Psychiatry. Toto je 7 signálov, ktoré naznačujú, že ste narcistom tiež, píše independent.co.uk.

1. Radi hovoria o sebe

Ide o úspechy, záujmy, ciele,... Narcisti sa väčšinou tvária znudene, keď sa práve nehovorí o nich. Niekedy sú dobrými poslucháčmi, ak to však ukojí ich potreby a túžby.

2. Chcú, aby ich neustále chválili

Vždy chcú byť stredobodom pozornosti a očakávajú aj od partnera/ky, že uznajú ich úspechy, talent či vzhľad, a to za každých okolností. Pri prejavoch nesúhlasu sa môžu veľmi rýchlo uraziť, najmä ak im protirečíte.

3. Ponižujú iných ľudí

Sú posadnutí negatívnymi aspektmi zo života druhých ľudí. Často si myslia, že prácu vedia urobiť lepšie ako iní, to posilňuje ich presvedčenie, že majú vždy pravdu a že sa nemýlia.

4. Sú citliví a prehnane reagujú

Keď nesplníte emocionálne potreby narcisistu, jeho reakcia je často veľkolepá. Mnohí z nich sa tak môžu zdať extrémne nahnevaní alebo plakať, kým sa druhá osoba neospravedlní.

5. Chýba im empatia

Keď sa všetko točí okolo nich, neostáva im miesto na empatiu pre druhých ľudí. 

6. Ľudia sa v ich spoločnosti cítia zle

Neočakávajte, že narcistický priateľ alebo priateľka bude skutočne šťastná kvôli vám. Namiesto toho budú s najväčšou pravdepodobnosťou príliš kritickí alebo sa pokúsia prekonať vaše úspechy.

7. Vedia byť okúzľujúci a veľkorysí (niekedy)

Najmä na začiatku vzťahu sú neuveriteľne príjemní. To však končí v momente, keď s nimi nesúhlasíte.

Čítajte ďalej