11.4.2018 10:15 | Macho

Koľko času trvá, pokým sa z niekoho stane náš najlepší kamarát?

Zdroj: iStockphoto
Priateľstvo vyžaduje jednu z najcennejších „komodít“ dneška – čas. Teda kvalitne strávený čas. A dokazuje to výskum psychológov z Kansasu, ktorí sa pokúsili odhaliť určité zákonitosti vzniku pevného a blízkeho priateľstva.

Dvaja cudzí ľudia sa od momentu zoznámenia k statusu „najlepší priatelia“ musia prebrať dvomi stovkami hodín kvalitne stráveného času. Mimochodom na prechod od známosti k bežnému kamarátstvu stačí päťdesiat hodín a na cestu od bežného kamarátstvu k blízkemu deväťdesiat. Autor výskumu profesor Jeffrey Hall sa zaoberal prácou profesora Robina Dunbara. Tento evolučný psychológ totiž tvrdí, že priateľstvo je tak náročný vzťah, že ľudský mozog ich je schopný zvládať iba niekoľko.

Podľa Dunbara zvládne mozog maximálne päť najbližších osôb vo svojom živote a pätnásť veľmi dobrých priateľov, známych a bežných kamarátov môže mať maximálne 150. Profesor Hall potom spočítal, koľko hodín kvalitne stráveného času vedie k nadobudnutiu rôzne kvalitných priateľských vzťahov. „Keď trávite čas vtipkovaním, zmysluplne spolu konverzujete, preberáte vzájomne životy, všetky tieto typy komunikácie prispievajú k rýchlejšiemu vývoju priateľstva,“ uviedol Hall v rozhovoru pre Psychology Today.

Čítajte ďalej