4.4.2018 10:20 | Macho

Aj inteligentní ľudia veľa zabúdajú. Dôležité ale je, že čo

Zdroj: iStockphoto
Zábudlivosť nemusí byť iba prejavom nástupu starobnej demencie a už vôbec nie znakom zníženej inteligencie. Práve naopak.

Istá forma zabúdania je znakom skvele fungujúceho mozgu, ktorý má vysoké IQ. Takže keď človek stráca prehľad o triviálnych veciach, napríklad blížiacich sa narodeninách svokry, je pravdepodobné, že je zamestnaný niečím dôležitejším. Ľudia, ktorí si pamätajú obrovské množstvo nepodstatných údajov, nie sú výnimočne inteligentní. Naopak. V reálnom živote sú tak trochu nanič. Víťazia maximálne v televíznych súťažiach či stolných hrách založených na kvízových otázkach.

Je dôležité, keď mozog zabúda nepodstatné detaily a miesto toho sa sústredí na veci, ktoré mu pomôžu rozhodovať sa lepšie v skutočnom svete. Všetci obdivujeme ľudí, ktorí dokážu vyhrať v kvízových súťažiach, ale faktom je, že evolúcia vytvorila našu pamäť nielen k tomu, aby vyhrala v kvízové hre, ale aby robila inteligentné rozhodnutia,“ tvrdia kanadskí neurológovia Paul Frankland a Blake Richards.

Takže zabúdať na to, aké rodinné aktivity budú nasledovať budúcí víkend, alebo s kým sme hovorili predvčerom, nie je prejav slabého intelektu. „Uchovávanie týchto nepodstatných informácii, ktoré dokáže uchovať telefón, je neproduktívne pre mozog, ktorý je tak slobodný pre uchovanie iných dôležitých spomienok, ktoré sú podstatné pre život,“ tvrdí doktor Richards.

Reakcia našej redakcie: Chlapi, dajte prečítať tento článok aj svojej polovičke, aby pochopila, že narodeniny vašej svokry (jej matky) nie sú maximálnou prioritou vašej pamäte.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie