1.4.2018 06:00 | Zaujímavosti

Andorra sa z daňového raja stala rajom lyžiarov

Zdroj: iStockphoto
Andorra, vzdialená od veľkých alpských zimných stredísk, s úspechom investovala do zimných športov, ktoré sa stali pilierom jej ekonomiky. Najväčšie lyžiarske stredisko v Pyrenejach priťahuje lyžiarov z celej Európy.

O tomto malom kniežactve sa v zahraničí pritom väčšinou hovorí v súvislosti s obchodom s nezdaneným alkoholom a cigaretami, alebo ako o bývalom daňovom raji. Až do roku 2010 bola Andorra na sivom zozname Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Po výrazných investíciach sa dnes tento štátik pekne vyníma na svetovej mape lyžovania. V roku 2019 bude dokonca hostiť finále svetového pohára v alpskom lyžovaní.

Keď vystúpite z lanovky v Soldeu, je to tam ako na Babylonskej veži: na necelých 80.000 obyvateľov pripadá 2,5 milióna lyžiarov ročne, z toho vyše 1,7 milióna v oblasti Grandvalira, ktorej súčasťou je aj Soldeu. Podľa údajov zo sezóny 2017 tam najviac jazdia Španieli (51,4 percenta), za nimi nasledujú Francúzi (13,1 percenta), Briti (11,5 percenta) či Rusi (5,2 percenta). Grandvalira je so svojimi 210 kilometrami lyžiarskych dráh najväčším strediskom v Pyrenejach, pred Baqueirou v španielskych Pyrenejach, ktorá má 150 kilometrov, alebo Grand Tourmalet s 100 kilometrami vo francúzskych Pyrenejach. Stredisko sa zrodilo v roku 2003 spojením Soldeu-El Tarter a Pas de la Case-Grau Roig a je svedectvom toho, ako si krajina uvedomuje význam "bieleho zlata" pre svoju ekonomickú budúcnosť.

"Až do konca 80. rokov bol základom andorrskej ekonomiky obchod s produktmi, ktoré Španieli doma nedostali. Ale akonáhle k nim už mali prístup, andorrská ekonomika sa scvrkla. Čo ostalo? Sneh," vysvetľuje riaditeľ strediska Soldeu, Francúz Henri Barbier. Podpora vlády, ľahký prístup ku kapitálu vďaka bohatému miestnemu bankovému sektoru - Grandvalira investovala od svojho vzniku 130 miliónov € a vláda prispieva ročne 4 miliónmi €. Od roku 2013 rastie počet zimných turistov o šesť percent za rok. „A táto stratégia sa vyplatila. Turistika tvorí 25 percent hrubého národného produktu, je dôležitejšia ako financie. A ide hlavne o zimnú turistiku," dodáva andorrský minister turistiky Francesc Camp.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie