29.3.2018 06:00 | Macho

Sam Walton: Z malého obchodu vybudoval svetový reťazec

Zdroj: iStock/ walmart.com
Svojho času jeden z najbohatších ľudí sveta si na luxus veľmi nepotrpel. Americký podnikateľ Sam Walton, zakladateľ maloobchodného reťazca Walmart, žil v skromnom dome a jazdil pick-upom bez klimatizácie.

K jeho výnimočným pôžitkom patrilo lietadlo z druhej ruky, ktorým lietal robiť biznis. Podstatou Waltonovej úspešnosti bol veľký obrat pomocou najnižších možných cien tovaru. Od jeho narodenia uplynulo 29.3.21018 už 100 rokov.

Podnikateľ išiel vždy tak trochu proti prúdu. Svoje obchody otváral na rozdiel od konkurentov v malých mestečkách, kde poznal mentalitu miestnych ľudí. Usiloval o to, aby sa jeho predajne stali súčasťou miestnej komunity. "Keď maximálne zrazíte ceny, zvýšite tržby natoľko, že predajom lacnejšieho tovaru zarobíte oveľa viac, ako keby ste nasadili vyššie ceny," hovoril Walton. A jeho stratégia sa mu vyplácala. Ním založená firma je dnes najväčším maloobchodným reťazcom sveta.

Svoj prvý obchod s názvom Ben Franklin si Walton otvoril ako 26 ročný v Newporte v Arkansase. Jednalo sa o franšíz reťazca Butler Brothers, pričom na rozbeh podnikania použil väčšinu peňazí, ktoré si zarobil v armáde. Časť prostriedkov si požičal. Už od začiatku začal Walton používať svoju vlastnú a veľmi jednoduchú koncepciu, ktorú využil v roku 1962, kedy si v Rogerse otvoril prvý obchodný dom Wal-mart (pomlčka z názvu firmy vypadla v roku 2008). V roku 1969 sa rodinný podnik stal akciovou spoločnosťou a o tri roky neskôr Walmart vstúpil na burzu v New Yorku. Malý arkansaský obchodík sa tak za desiatky rokov rozrástol na nadnárodný kolos, ktorý mal k januáru 2018 až  11.718 obchodov v 28 krajinách sveta. Spoločnosť, ktorá má centrálu v arkansaskom Bentonville, zamestnáva 2,3 milióna ľudí a je naďalej pod väčšinou kontrolou rodiny Waltonových. Tržby firmy v roku 2016 dosiahli 481 miliárd dolárov ( cca 388 miliárd €).

Povestnými ostávajú niektoré Waltonove základné pravidlá vo vzťahu k zákazníkovi, ktoré museli "spoločníci" (zamestnanci) dôsledne dodržiavať. Jedným z nich je napríklad pravidlo "západu slnka" - čo môžeš pre zákazníka urobiť dnes, neodkladaj na zajtra. Ďalšie "pravidlo desiatich stôp" zase znie: "Sľubujem, že kedykoľvek ku mne pristúpi zákazník bližšie ako na desať stôp (asi tri metre), pozriem sa mu do očí, pozdravím ho a opýtam sa ho, či mu nemôžem nejako pomôcť." Walton bol známy svojou šporovlivosťou a je pravdou, že začínal vždy sám od seba. Aj jeho zamestnanci boli vedení k striedmosti. Na služobných cestách napríklad spali v hoteloch po dvoch či na prístelke, zariadenie obchodov a kancelárie manažérov boli strohé. Na druhej strane ale Walton nešetril na technickom vybavení či na veciach, kde podľa neho mali výdaje zmysel. Moderná výpočtová technika napríklad zabezpečila, že firemné nákladné autá nejazdili zbytočne prázdne. Spoločnosť Walmart, ktorá predáva doslova všetko (od potravín, odevov až po elektroniku či hračky), býva niekedy terčom kritiky. Tá sa týka napríklad nízkych platov či zlého zaobchádzania so zamestnancami. Firma čelila aj podozreniu z diskriminácie žien či údajného podplácania úradníkov. Aj tak ale Walmart ostáva akýmsi symbolom USA. Firma prispieva na charitu, ročne približne miliardou dolárov.

Samuel Moore Walton sa narodil 29.3. 1918 v malom oklahomskom meste Kingfisher. Pochádzal z farmárskej rodiny. V mladosti bol zvyknutý pomáhať v rodinnom obchode, stal sa skautom, na Missourskej univerzite v Kolumbii neskôr vyštudoval ekonómiu. Bol zaradený do armádneho dôstojníckeho programu. Počas 2. svetovej vojny slúžil v armádnej rozviedke. V roku 1943 sa oženil s Helen Robsonovou a mali spolu štyri deti: Samuela Robsona, Johna (zomrel v roku 2005 po páde lietadla, ktoré sám pilotoval), Jima a Alicu. Waltonovi potomkovia a ich dediči sa pravidelne objavujú medzi najbohatšími ľuďmi sveta. Podnikateľ zomrel 5.4. 1992 vo veku 74 rokov na rakovinu. Krátko pred smrťou Walton obdržal Prezidentskú medailu slobody, čo je najvyššie civilné vyznamenanie v USA.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie