13.3.2018 10:30 | Šport

Povinný šport v práci? Švédi si to len pochvaľujú

Zdroj: iStockphoto
V mnohých západných krajinách neprekvapuje, keď zamestnanci počas obedňajšej prestávky strávia hodinu v bazéne. Vo Švédsku však zamestnávatelia priviedli túto prax do extrému a pracovníci musia povinne športovať.

To je aj prípad štátneho vodárenského podniku Kalmar Vatten alebo odevnej značky Björn Borg, ktorú založil bývalý slávny tenista. Každý piatok opúšťajú zamestnanci priestory firmy a odchádzajú do športového centra. Nedá sa tomu vyhnúť, už dva roky je jedna hodina športu týždenne povinná. Prikázal to generálny riaditeľ Henrik Bunge, štyridsiatnik s postavou zápasníka. "Pokiaľ niekto nechce športovať a nechce sa začleniť do kultúry podniku, odchádza," povedal Bunge agentúre AFP. Zatiaľ ale podľa neho kvôli hodine povinného športu nikto neodišiel. Cieľom tohto športovania je zvýšiť produktivitu a rentabilitu.

V roku 2014 štúdia Štokholmskej univerzity ukázala, že telesný pohyb počas pracovného dňa má výhody pre zamestnanca, ktorý je tak zdatnejší a sústredenejší, aj pre zamestnávateľa: o 22 percent klesá absencia v práci. To je nezanedbateľné v krajine, kde je neprítomnosť v zamestnaní kvôli chorobe dvakrát vyššia, ako je európsky priemere. S ružovými lícami a s úsmevom na perách sa šesťdesiatka zamestnancov, ktorí dnes mali cvičenie jógy, vracia zjavne spokojná do šatne. "Väčšina z nás si myslí, že to je naozaj dobré spestrenie pracovného týždňa," hovorí Cecilie Nissborgová.

Švédi sa chvália tým, že sú najšportovejším národom starého kontinentu. Raz týždenne podľa Eurobarometru športuje 70 percent Švédov, a 51 percent dokonca dvakrát až trikrát týždenne.Každý Švéd musí byť zdatný: je to imperatív pochádzajúci z 30. rokov minulého storočia, kedy prekvital kult mladosti, sily a "sociálnej hygieny". Je to aj povinnosť voči zamestnávateľovi, dodáva vedec. Od konca 80. rokov väčšina firiem podporuje finančne športové aktivity, od golfu po akvagymnastiku, a to až 500 eurami ročne, ktoré sa odpočítajú z daní. Niektorí organizujú počas pracovnej doby kurzy športu.Henrik Bunge vyhlasuje, že v spoločnosti Björn Borg vytvoril pracovné prostredie, kde sa lepšie žije a pracuje. Odvtedy čo začal tento projekt, sa všetky kľúčové ukazovatele skupiny zlepšili, dodáva. Hodina povinného športu, najčastejšie v skupine, zbližuje zamestnancov a umožňuje zotierať  hierarchické vzťahy. "Keď vstupujeme do telocvične, sme všetci na rovnakej úrovni. Vaše miesto v podniku nemá žiadny význam, všetci sú si tu rovní," dodáva účtovníčka Ida Langová.

Podľa Carla Cederströma, ekonóma zo Štokholmskej univerzity a autora publikácie Syndróm spokojnosti je Švédsko skutočne extrémom, pokiaľ ide o podniky, ktoré zaviedli povinné športovanie v práci. Túto prax považuje za pochybnú. "Pokiaľ si človek myslí, že keď športuje, tak je najlepší matka či otec, najlepší priateľ, tak môže nastať situácia, že príde k mylnému záveru, že ľudia, ktorí  nežijú veľmi zdravo, majú nadváhu alebo fajčia, sú horší," upozorňuje.

Čítajte ďalej