12.3.2018 10:15 | Macho

Kedy nám nadávanie pomáha? Čítate dobre, pomáha

Ty turbod*bil, mám predsnosť sprava!
Ty turbod*bil, mám predsnosť sprava!
Zdroj: iStockphoto
Od útlej mladosti nás učia, aby sme nepoužívali vulgárne slová. Americký výskum ale napriek tomu ukázal, že nadávky tvoria skoro jedno percento nášho každodenného slovníka. Často sa stáva, že prednášame nevhodné slová v nevhodnej chvíli, ale sú chvíle, kde taký "úlet" môže byť užitočný pre naše zdravie, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Väčšine ľudí sa už napríklad stalo, že zakopli prstom na nohe o roh nábytku. Vtedy vyletí z úst niečo „šťavnaté“ asi každému. Britskí vedci z Keelskej univerzity merali účinky nadávania na toleranciu bolesti a zistili, že väčšinou dokážeme znášať bolesť, keď sme vulgárni. Prečo? Každá nadávka totiž posiela správu do oblasti amygdaly v mozgu: nie sú to samotné nadávky, ktoré majú takú moc, ale citová a fyzická reakcia, ktorá vzniká pri ich vyslovovaní, čo nám dáva tu dávku energie, ktorá nám v takej chvíli prospeje.

Pri namáhavom tréningu preklínate svojho inštruktora: ak to robíme nahlas, môže to priaznivo ovplyvniť vašu výkonnosť, uvádza sa vo výskume. Ten zároveň zistil, že kto nadáva nahlas, zvyšuje si výkonnosť o dve až štyri percentá a silu o osem percent v porovnaní s tým, kto má ústa zatvorené. Vedci sa domnievajú, že keď trpíme potichu, myslíme iba na to, aký je tréning ťažký a únavný, zatiaľ čo nadávanie nahlas odvádza pozornosť a umožňuje lepšie pracovať.

Nadávanie môže poslúžiť aj ako účinné emotívne uvoľnenie, hlavne pri hneve a frustrácii. Používanie slov, ktoré nie sú slušné, môže mať veľmi uvoľňujúci účinok. Keď zúrime bez nadávania, stres sa neuvoľňuje. Naopak keď spontánne nadávame, zapájame celé telo a emócie: uvoľnenie je úplné a uľavuje stresu. Mohli by sme si myslieť, že časté používanie nadávok môže byť známkou obmedzených vyjadrovacích schopností, ale štúdia ukazuje, že je to v skutočnosti práve naopak. Vedci analyzovali skupinu 43 mužov a žien, ktorí mali počas jednej minúty povedať čo najviac vulgárnych  slov. Potom mali vymenovať za rovnaký čas čo najviac zvierat. Vedci zistili, že čím viac bol účastník štúdie schopný vymenovať nadávok, tým širšia bola jeho slovná zásoba. Nadávanie môže pôsobiť dojmom, že sme úprimný. Pokiaľ sme v pozitívnom a priateľskom prostredí, zdáme sa byť čestný, autentický a asertívny, hoci je nadávanie je formou hrubého, nekontrolovaného a inštinktívneho vyjadrovania. Nedávna štúdia ukázala, že vulgárnosť je spojená s nefalšovanými pocitmi a emóciami v sociálnych interakciách. A to znamená, že ten, kto nadáva, je pravdepodobne aj úprimnejší.

Čítajte ďalej