9.3.2018 14:20 | Military

Pri tanku Pershing Nemci pochopili, že majú pred sebou silného súpera

Zdroj: iStockphoto
M26 Pershing bol americký stredný tank, ktorý bol prvýkrát nasadený do bojov v januári 1945 na západnej fronte 2. svetovej vojny. Tu ako jediný západný tank prekonal skoro vo všetkých parametroch nemecké tanky Tiger a Panther.

Spojené štáty medzi svetovými vojnami nevenovali vývoju svojich tankov toľko pozornosti, ako európske krajiny už z toho dôvodu, že sa necítili byť priamo vojensky ohrozené. Situácia sa zmenila po vypuknutí 2. svetovej vojny, kedy bolo iba otázkou času, kedy sa vojnového konfliktu zúčastní aj americká armáda. Napriek tomu sa Američania sústredili na vývoj a výrobu ľahkých tankov (napr. M-3 Stuart) a stredných (M4 Sherman), ktoré nezaostávali za staršími typmi nemeckých tankov. Situácia sa nezmenila ani po nástupe nových nemeckých tankov Tiger I a Panther, pretože Američania uplatňovali taktiku ich ničenia nasadením veľkého počtu Shermanov, ktoré sa vrhli na nemecké tanky v početnej prevahe a napriek vlastným stratám ich ničili. Ďalšou taktikou bolo ničenie ťažkým nemeckých tankov stíhacím a bombardovacím letectvom. Situácia sa zmenila až po invázii v Normandii, kde Shermany narážali na brániace sa Tigre a Panthery, ktoré im spôsobovali značné straty. Preto Američania obnovili práce na rozpracovanom projekte T26 z roku 1942 a do konca roku 1944 boli vyrobené prvé M26 Pershing, ktorých ostré nasadenie na seba nenechalo dlho čakať.

Tank M26 Pershing mal vynikajúce balistické tvarovanie korby a veže, čím dostal rovnako dobrú pasívnu ochranu, akú mal o 15 ton ťažší Tiger I.  Vďaka tomu mal vynikajúcu pohyblivosť, manévrovateľnosť a rýchlosť. Jeho kanón M3 ráže 90 mm sa dá porovnať s 88 mm kanónom Tigra, alebo najlepšieho nemeckého stíhača tankov Jagdpanthera. Pershing mal aj efektívny systém zameriavania vďaka stabilizátoru kanónu a rýchlejšiemu otáčaniu veže. Najprv bol zaradený  do kategórie ťažkých tankov, aj keď bol cca o 4 tony ľahší ako nemecký stredný tank Panther.

 

Po nemeckej ofenzíve v Ardenách sa ukázalo, že americko-britským silám chýba tank, ktorý by v priamom boji obstál s nemeckými Panthermi, Tigrami a Königstigermi. Američania preto v januári 1945 poslali do Európy prvých dvadsať Pershingov, ktoré boli priradené k 3. a 9. tankovej divízii. K ich prvým súbojom s Tigrami začalo dochádzať vo februári 1945. Dňa 7. 3. 1945 Pershing zničil počas jazdy Panthera vďaka stabilizátoru, čo u nemeckých vojakov vyvolalo údiv. Ďalšie dve stovky ich dorazili do Európy začiatkom marca. V polovici roku 1945 americká armáda preklasifikovala Pershing na stredný tank. Neskôr boli tieto stroje nasadené vo vojnovom konflikte v Kórei, kde sa im dobre darilo proti sovietskym tankom T-34.


M26 Pershing
Posádka: 5  (veliteľ, strelec, nabíjač, vodič, radista)
Dĺžka: 6,34 m 8,65 m (s kanónom vpredu)
Šírka: 3,51 m
Výška: 2,78 m
Hmotnosť:  41,9 t
Pancierovanie: 18 - 114 mm
Hlavná zbraň:  90 mm kanón M3
Sekundárne zbrane:  guľomety -  2 x M1919 Browning ráže 7,62 mm, 1 x M2 Browning ráže 12,7 mm
Pohon: zážihový motor Ford GAF 500/450 hp
Odpruženie:  torzné tyče
Max. rýchlosť:  48 km/h na ceste
Dojazd : 160 km

Čítajte ďalej