10.3.2018 06:00 | Zaujímavosti

Úžasné Galapágy: Pozemský raj navštívite čoraz ťažšie

Zdroj: iStockphoto
Je to raj zo samého úsvitu čias, poklad, ktorý chcú mnohí objavovať. Avšak Galapágske súostrovie si chce svoje prírodné bohatstvo uchrániť, a preto obmedzuje príliv turistov, píše agentúra AFP.

Na bielom piesku v zálive Tortuga na ostrove Santa Cruz sa čierne leguány s prehistorickými hrebeňmi vyhrievajú na slnku a návštevníci sú z toho nadšení. Surfisti sa vznášajú nad vlnami Pacifiku medzi morskými korytnačkami. Potápači obdivujú manty obrovské, žraloky a nekonečné húfy pestrofarebných rybiek. Vulkanické súostrovie tvorené devätnástimi veľkými ostrovmi a desiatkami skalnatých ostrovčekov ležiace asi 1000 kilometrov od Ekvádoru sa až doteraz dokázalo chrániť a zachovať si čo možno najviac ohrozených druhov tým, že prijímalo turistov iba v malom počte. Ekvádor si je dobre vedomý, že rozvoj turistiky vo svete zvyšuje tlak na súostrovie zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. "Galapágy sú klenotom, o ktorý sa musíme starať. Musíme byť tvrdí, pokiaľ ide o ochranu životného prostredia," vyhlasuje ekvádorský minister turistiky Enrique Ponce de León. Galapágy majú iba malé hotely a kontrolujú cesty na ostrovy prostredníctvom organizovaných okružných plavieb. Galapágy, ktoré poslúžili Charlesovi Darwinovi pri rozvíjaní jeho teórie o evolúcii druhov, sa označujú za luxusnú destináciu ekoturistiky.

 

Návšteva tohto raja na Zemi nie je lacná: lety z Quita či Guayaquilu na tichomorské pobrežie stoja od 2000 do 7000 dolárov (cca 1613 až 5650 €). Turisti napriek tomu prichádzajú, ich počet už dosiahol 245.000 za rok. Podľa úradov to je maximálne možný počet, aby nebol ohrozený ekosystém ostrovov. Tento limit by mohol byť čoskoro uzákonený. "Ekologické, sociálne a biologické zvláštnosti tejto unikátnej lokality nás nútia stanoviť strop, riadiť turistiku podľa ponuky, a nie podľa dopytu," upresňuje riaditeľ Galapágskeho národného parku Walter Bustos. Súostrovie bolo predtým cieľom pirátov a veľrybárov, ktorí lovili vo vodách aj na ostrovoch. Preto sú tu dnes invazívne druhy, ako psi, mačky alebo potkany, prekvitá tu nelegálny rybolov a príroda je vystavená zmenám podnebia. Výnimočný priestor bol v roku 1959 vyhlásený za národný park: 97 percent plochy je chránenej a ľudské aktivity sú obmedzené na zvyšné tri percentá.

Okolo súostrovia bola vyhlásená morská rezervácia na ploche 138.000 km2, jedna z najväčších na svete, a zóna 38.000 km2 medzi ostrovmi Darwin a Wolf, kde je najviac žralokov na svete, bola vyhlásená za morskú rezerváciu, takže je tu úplne zakázaný rybolov. V roku 2017 navštívilo celý Ekvádor 1,6 milióna turistov, o 14 percent viac ako v roku 2016. Toto číslo je v porovnaní so susednými krajinami ako Peru ale nízke. Prezident Lenín Moreno chce napriek tomu urobiť z turistiky pilier ekonomiky. Vyhlásil politiku "otvoreného neba", aby liberalizoval vzdušný priestor. A v reakcii na zástupy turistov želajúcich si navštíviť Galapágy oznámila štátna letecká spoločnosť TAME nové lety na ostrovy. "Musíme klásť viac dôraz na kvalitu, predlžovať pobyty turistov a umožňovať im navštíviť zvyšok  krajiny," vyhlásil minister Enrique Ponce de León. Cestovná agentúra Metropolitan Touring, ktorá na Galapágy vozí asi 12.000 turistov ročne, varuje, že obmedzenie počtu turistov povedie k zvýšeniu cien. "Hoci to odporuje obchodným záujmom, je to rozumné opatrenie, aby sme neskončili ako Machu Picchu", ruiny inckého kultového mesta v Peru, tvrdí riaditeľ tejto agentúry Roque Sevilla.

Čítajte ďalej