2.3.2018 14:00 | Macho

Daniel Craig: Tvrdší, drsnejší a realistickejší James Bond

Na snímke z bondovky Skyfall
Na snímke z bondovky Skyfall
Zdroj: moviestillsdb.com
Ostro rezané rysy anglického herca Daniela Craiga sú ako stvorené pre úlohy drsných chlapov v čele s Jamesom Bondom, ktorého je šiestym predstaviteľom.

Fyzicky náročná úloha, ktorú predviedol už v štyroch snímkach, ho stála množstvo hodín potu a úsilia, jeho agentovi 007 ale chýba typický humor predchádzajúcich predstaviteľov. Aj keď sám Craig ovláda aj túto hereckú polohu, ako nedávno predviedol v komédii Logan Lucky (Logan Lucky: Miliónová lúpež). V päťdesiatke, ktorú oslávil 2.3.2018, sa chystá stať tajným agentom Jej Veličenstva piaty a posledný krát.

 

Fyzickú odolnosť, potrebnú pre úlohu Jamesa Bonda, trénoval už od mladosti, ale pri nakrúcaní  bondoviek mal nasadiť tempo priam diabolské: "O piatej vstával, o šiestej bol v maskérni, na filmovom place o siedmej a potom desať až dvanásť hodín denne nakrúcal. Večer končil hodinou v posilňovni, navečeral sa a o desiatej išiel spať" rozprávali ľudia zo štábu. Pri nakrúcaní utrpel aj časté  zranenia.

Už v prvej snímke Casino Royale z roku 2006 Craig svetu ukázal, že agent 007 môže byť len 178 centimetrov vysoký, svetlovlasý a modrooký. Vystaval vlastnú verziu archetypálnej postavy v súlade so zámerom tvorcov, že nový Bond má byť "tvrdší, drsnejší a realistickejší". A Craig v úlohe na rozdiel od svojich predchodcov "moderne" nefajčí. Film zaznamenal úspech, hoci sa priaznivcom bondoviek cnelo po tradičnom poňatí. Rovnako tak Quantum of Solace z roku 2008, ktorý Craig svojim výkonom ešte dosť podržal, sprevádzalo skôr sklamanie. Ďalšia bondovka Skyfall (2012) ako prvá z filmov s agentom 007 prekonala miliardu dolárov v celosvetových tržbách a vyhrala dvoch Oscarov, za strih zvuku a za titulnú pieseň v podaní speváčky Adele. Ponúka napínavú ukážku, rovnako ako nasledujúci Spectre z roku 2015.Tu Bond odhaľuje desivú pravdu o rovnomennej  zločineckej organizácii. V tejto dosiaľ najdlhšej z bondoviek (148 minút) sa herec prvýkrát dočkal pochvalného porovnania so Seanom Connerym.

 


Modrooký Daniel Craig sa narodil 2.3. 1968 v anglickom Chesteri a vyrastal v Liverpoole. Od šestnástich hral v londýnskom National Youth Theatre a v roku 1991 absolvoval prestížnu hereckú školu Guildhall School of Music and Drama. O rok neskôr dostal prvú zápornú úlohu šéfa gangu, bieleho rasistu vo filme Sila muža, a potom ďalšiu vo filme Lara Croft: Tomb Rider. Režisér Sam Mendes mu zveril part prihlúpleho gangstrovho syna v snímke Road to Perdition (2002) s Paulom Newmanom a Tomom Hanksom. Ako gangster a drogový dealer figuruje vo filme Po krk v extáze (2004). Hral aj básnika Teda Hughesa po boku Gwyneth Paltrowovej v romanci s názvom Sylvia. Steven Spielbergh si ho vybral do filmového spracovania tragédie na olympiáde v Mníchove (2005). A dávny sen zahrať si s Harrisonom Fordom si Craig splnil vo westernovom sci-fi thrillery Kovboji a votrelci (2011).

Bondovi sa na hony vzdialil v novej sviežej komédii Logan Lucky: Miliónová lúpež (2017). Pre úlohu svojrázneho blond lupiča Joe Banga vo väzenskej uniforme si aktívne sám odfarbil vlasy a rozpráva výrazným južanským prízvukom. Podľa režiséra Stevena Soderbergha si tak mohol vychutnať príležitosť po rokoch ukázať svoj komediálny talent. Craig, ktorý má po svete milióny fanúšičiek, sa pri nakrúcaní Domu snov (2011) zamiloval do oscarovej a o dva roky mladšej Britky Rachel Weiszovej, s ktorou v tom istom roku usporiadal utajenú komornú svadbu.

 

Čítajte ďalej