2.3.2018 10:10 | Technika

Nakoľko "zelený" je elektromobil? Na nulové emisie zabudnite

Zdroj: iStockphoto
Najväčším argumentom pre predaj automobilov na elektrický pohon je tradične ten, že je bez emisií. Ukazuje sa ale, že to nie je tak úplne pravda, píše agentúra Bloomberg.

Dať "benziňák" na protiúčet za elektromobil je do značnej miery ako presunúť emisie z výfuku na elektráreň. Elektromobily jazdia na elektrinu a tá pochádza z mixu fosílnych palív, jadrovej energie a v menšej miere z obnoviteľnej energie. Pokiaľ sa nejedná o krajinu, ako napríklad Nórsko.

Takže miera ekologickosti elektrovozidla závisí na tom, kde sa nabíja. Najbližšie pojmu zelenej energie je asi Nórsko, kde prakticky celú spotrebu elektriny pokrývajú vodné elektrárne. Väčšina najväčších trhov elektromobilov na svete je ale z väčšej časti závislá na fosílnych palivách. U Číny, zďaleka najväčšom trhu áut na elektrický pohon, je to uhlie, pri Amerike zase zemný plyn. Z bezemisných jadrových elektrární potom profitujú Británia a Francúzsko. A to je iba začiatok. Dokonca aj regióny v tej ktorej krajine sú závislé na značne rozdielnych zdrojoch energie. Nie všetky elektrárne spaľujúce fosílne palivá vypúšťajú rovnaké emisie.

Ak vezmeme do úvahy emisie elektrární, elektromobil môže byť pokojne zodpovedný za viac ako 100 gramov emisii oxidu uhličitého na každú prejdenú míľu (1,6 km). Niet sa preto čomu čudovať, že na elektromobil v Číne pripadá viac ako dvojnásobok emisii ako na rovnaké auto v Británii. V porovnaní s priemerným motorom s vnútorným spaľovaním sú ale elektromobily lepšie. Napriek všetkému, riadiť elektromobil je pre svet prospešnejšie, ako brázdiť ho s benzínovým či naftovým motorom. Ako uviedol Bloomberg, v roku 2016 robil rozdiel v "čistote" 39 percent. S ohľadom na predpokladaný rast podielu solárnej a veternej energie v energetickom mixe by tento rozdiel mal do roku 2040 stúpnuť na 67 percent.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj