25.2.2018 16:00 | Zaujímavosti

Týmto jedlám sa vyhýbajte kilometrovým oblúkom

Týmto pokrmom sa radšej vyhýbajte.
Týmto pokrmom sa radšej vyhýbajte.
Zdroj: iStockphoto
Takzvaný západný jedálniček oslabuje imunitu a vyvoláva infekcie.

Ide o stravu bohatú na rafinovaný cukor, soľ a nasýtené tuky, ktoré sú pre telo škodlivé. Narúšajú rovnováhu v črevách a burcujú imunitný systém k akcii. Ten sa potom pripraví na zápal, akoby telu hrozila vážna infekcia. Odborníci preto odporúčajú dopriať si tieto nezdravé pokrmy len výnimočne. 

Vedci z Bonnu prišli na tento poznatok na základe experimentálnych výskumov. Nezdravou stravou bohatou na nasýtené tuky, cukor a soľ kŕmili laboratórne pokusné zvieratá. Došlo u nich k imunitnej reakcii, akoby do tela vstúpila vážna infekcia.

"Stane sa niečo, akoby telo bolo infikované. Začnú sa v krvi množiť určité bunky, kostná dreň tvorí viac monocytov a neutrofilov, imunitných buniek. Objavilo sa aj veľa cytozínov, čo sú sprostredkovatelia imunitného systému, ktorí upozorňujú iné imunitné bunky, že sa niečo deje. Takže to vyzerá ako infekcia," uviedol doktor Eicke Latz z Bonnskej univerzity v rozhovore pre magazín DW.

Táto strava môže výrazne zhoršiť iná zápalové ochorenia. Stačí si pritom dať napríklad kolu a čipsy na večeru.

"Z iných lekárskych výskumov vieme, že táto strava môže mať vplyv aj na zápaly iných ochorení, napríklad na reumatoidnú artritídu. Ľudia chorí touto chorobou spoznajú, keď zhrešia, pretože nasledujúce dni či týždeň sa cítia výrazne horšie," tvrdí doktor Latz.

A čo sa stane po vysadení tejto stravy a keď začnete zdravo žiť?

"Ešte štyri týždne potom stále pozorujeme zmeny v imunitnom systéme," uzatvára doktor Latz v rozhovore pre Deutsche Welle.

Man holding toilet paper roll in bathroom
Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie