22.2.2018 10:00 | Macho

Trápia vás hemoroidy? Tento jednoduchý tip vám pomôže

Proti hemoroidom pomáha dostatočný prísun vody.
Proti hemoroidom pomáha dostatočný prísun vody.
Zdroj: iStockphoto
Proti hemoroidom pomôže osem pohárov vody denne.

Obezita, sedavý životný štýl a nedostatok vlákniny v potrave, to sú časté príčiny vzniku hemoroidov. Podľa vedcov z Mayo Clinic sa ale vôbec nehovorí o najčastejšej príčine rozvoja týchto žilových uzlov v konečníku. Pritom ju možno odstrániť najjednoduchším spôsobom - začať piť viac vody. Nedostatok tekutín totiž vedie k príliš tvrdej stolici, ktorej vylučovanie pôsobí prílišný tlak na žily v análnom otvore.

"Najlepšou prevenciou hemoroidov je udržiavanie stolice v mäkkej konzistencii, aby mohla ľahko vyjsť von. Pitie šiestich až ôsmich pohárov vody denne (nie však alkoholu) pomáha udržať stolicu mäkkú," tvrdia lekári z Mayo Clinic v USA.

Okrem dostatočného prísunu vody je nevyhnutné konzumovať tiež vlákninu vo forme zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín.

"Pridávanie vlákniny do stravy u človeka, ktorý na ňu nie je zvyknutý, musí byť pomalé, pretože inak sa dostaví plynatosť," dodávajú experti z Mayo Clinic.

Problematické môže byť tiež zadržiavanie stolice, pretože sa vysušuje a črevá sa prestanú prirodzene pohybovať, takže človek musí na toalete viac tlačiť. A tlak práve podporuje rozvoj hemoroidov.

Friends in pub
Čítajte ďalej