20.2.2018 17:45 | Zaujímavosti

Pozor na tento nežiaduci účinok sladených nápojov: Už pohár denne vie mužom poriadne zavariť!

Páry, ktoré plánujú dieťa, by mali tieto sladené nápojde úplne vylúčiť.
Páry, ktoré plánujú dieťa, by mali tieto sladené nápojde úplne vylúčiť.
Zdroj: iStockphoto
Jeden pohár koly denne znižuje šancu na počatie o dvadsaťpäť percent.

Sladené perlivé limonády sú nevhodné nielen pre zdravie srdca a ciev, v prípade obezity či cukrovky typu 2. Poškodzujú aj plodnosť muža a ženy. Iba jeden pohár týchto nápojov denne môže znížiť pravdepodobnosť počatia potomka o dvadsaťpäť percent. V negatívnom pôsobení na plodnosť ich prebehli už len energetické nápoje.

Tvrdia to vedci z Bostonskej univerzity, ktorí vyšetrili 3 828 mužov a žien vo veku dvadsaťjeden až štyridsaťpäť rokov. Analyzovali u nich konzumáciu rôznych nápojov a porovnávali to s ich plodnosťou.

Podľa výsledkov ženy, ktoré vypijú denne viac ako pohár koly alebo iných rovnako sladených perlivých nápojov, majú o 25 percent nižšiu šancu otehotnieť. U mužov pritom toto množstvo nápojov zníži schopnosť oplodniť partnerku o tridsaťtri percent. Ešte horšie výsledky pritom majú ľudia konzumujúci energetické nápoje.

"Zistili sme pozitívny vzťah medzi príjmom sladených perlivých nápojov a zníženou plodnosťou. Stav bol nemenný aj po zohľadnení iných faktorov ovplyvňujúcich plodnosť, akými sú obezita, pitie kávy, konzumácia alkoholu, fajčenie a kvalita stravy. Páry plánujúce tehotenstvo by mali zo svojho jedálnička tieto sladké nápoje úplne vylúčiť, najmä ak majú problém počať dieťa," tvrdí profesorka Elizabeth Hatchová z Bostonu.

Making love phase one.
Čítajte ďalej