19.2.2018 16:00 | Macho

Pri plodení potomka si muži musia dať pozor na jednu dôležitú vec

Muži by pri plodení potomka nemali prežívať stres.
Muži by pri plodení potomka nemali prežívať stres.
Zdroj: iStockphoto
Stres poškodzuje genetickú informáciu spermií, takže dieťa potom častejšie trpí depresiami a úzkosťami.

Muži sú po tisíce rokov bičovaní stresovými hormónmi. Bojovníci a lovci boli zvyknutí na neustále výkyvy adrenalínu, ten však nesprevádza zhubný stres (distres), ale ten lepší stres (eustres), ktorý pozitívnou formou podporuje výkon. Moderná spoločnosť však u mužov vyvoláva skôr negatívny stres a vysokú daň za to platia ich potomkovia. Spermie muža v strese totiž obsahujú chybnú mikroRNA, ktorá súvisí s kódovaním bielkovín vedúcich k depresiám a úzkostiam.

Ak muž odovzdá svojmu potomkovi spermiu, ktorá sa v jeho tele tvorila v čase, keď prežíval chronický distres, potom tento potomok s veľkou pravdepodobnosťou bude trpieť depresiami, úzkosťami či posttraumatickou stresovou poruchou.

"Ako vedci už veľa rokov vieme, že stres môže zvýšiť riziko mentálnych porúch. Zaujímavé ale je, že potvrdzujeme medzigeneračný vplyv," uviedla profesorka Tracy Baleová z University of Maryland.

Telo v stresujúcej situácii vylučuje do krvi tri hormóny - adrenalín, kortizol a norepinefrín. Adrenalín nastaví krvný obeh a svaly do stavu boja, alebo úteku. Ostatné potom pripravujú telo na vyššiu záťaž. Ale ak kortizol pôsobí chronicky - teda stres je konštantný dlhšie obdobie - potom pôsobí zhubne a okrem toho, že poškodzuje genetickú informáciu v spermiách, zvyšuje riziko rôznych typov rakoviny.

Sensual couple making love in bed
Čítajte ďalej