18.2.2018 16:00 | Šport

Toto je 7 odstrašujúcich vedľajších účinkov steroidov

Užívanie steroidov by ste si mali dobre premyslieť.
Užívanie steroidov by ste si mali dobre premyslieť.
Zdroj: iStockphoto
Zrejme viete, že látky zvyšujúce výkonnosť a rast svalov sú zlé. V skutočnosti sú ešte horšie, než ste si mysleli.

"Prvým dôvodom, prečo ľudia užívajú anabolické steroidy, je nádej, že pri cvičení rýchlejšie naberú svalovú hmotu," hovorí Vijay Jotwani, lekár športovej medicíny primárnej starostlivosti v houstonskej nemocnici. Toto pokušenie môže byť veľké, najmä ak vidíte v telocvični iných ľudí a s obrovskými výsledkami.

Avšak to, že sú steroidy populárne, neznamená, že sú bezpečné. Toto je podľa menshealth.com sedem vedľajších účinkov steroidov, ktoré musí poznať každý človek.

1. Akné

Steroidy ničia pokožku dvomi spôsobmi. Jednak je z nich pokožka mastnejšia, súčasne ju stimulujú na vyššiu produkciu baktérií. Akné spôsobené steroidmi môže byť fatálne, čo zvyšuje riziko trvalého zjazvenia.

2. Vysoký krvný tlak

Hormóny v steroidoch spôsobujú, že vaše telo zadržiava sodík a tekutiny. To spôsobuje zvýšený stres na cievy, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku.

3. Vyšší risk srdcového infarktu

Steroidy môžu zvýšiť zlý cholesterol a znížiť ten dobrý. Obe tieto príčiny spôsobujú aterosklerózu (zužovanie ciev), čo môže viesť k infarktu.

4. Agresívne správanie

Steroidy podnecujú agresívne správanie a môžu vás doviesť k správaniu, ku ktorému by ste sa nikdy predtým neznížili. Záplava testosterónu útočí na váš centrálny nervový systém a potláča produkciu serotonínu. V dôsledku toho ste viac náchylní na hnev alebo stres.

5. Rast pŕs

Dochádza k tomu vtedy, keď určité enzýmy v tele zmenia testosterón na estradiol (forma estrogénu), ktorý podporuje rast prsného tkaniva. Tieto dôsledky sú trvalé, aj keď steroidy prestanete brať.

6. Plešatosť

Vysoké hladiny testosterónu sú hormonálnym faktorom, ktorý vyvoláva alopéciu alebo plešatosť.

7. Neplodnosť

Príliš vysoké hladiny testosterónu v steroidoch môžu potlačiť produkciu hormónu potrebného na produkciu spermií.

Čítajte ďalej