15.2.2018 16:00 | Sex

Prestávame mať záujem o sex: Kto je na tom horšie, ženy či muži?

Podľa vedcov strácame chuť na sex. (Ilusračné foto)
Podľa vedcov strácame chuť na sex. (Ilusračné foto)
Zdroj: iStockphoto
Aj keď ide o najprirodzenejšiu vec, vďaka ktorej ľudstvo existuje, sex môže byť komplikovaný.

Nedávno publikovali v BMK Open štúdiu, ktorá zahŕňala dáta z roku 2010 a 2012 a týkala sa sexuálneho života. Štúdie sa zúčastnilo 4 839 mužov a 6 669 žien vo veku od 16 až 74 rokov. Podmienkou bolo, aby mali za posledný rok aspoň jednu sexuálnu skúsenosť. 

Podľa štúdie až 15 percent mužov a 34 percent žien nemajú na sex chuť. Súvisí to logicky s vekom, fyzickým a psychickým zdravím, a to bez rozdielu pohlavia. Nezáujem o sex sa, pochopiteľne, objavil u ľudí, ktorí v minulosti zažili sexuálne obťažovanie alebo trpeli pohlavnou chorobou. Nechuť k sexu prevláda u žien a je až dvakrát výraznejšia ako u mužov, píše vt.co.

One with a car

Vedúci štúdie zistili, že frigidita sa objavovala u partnerov, ktorí spolu boli vyše roka. V tomto prípade ženy nezdieľali rovnakú chuť na sex ako ich partneri. Výskumníci zároveň upozorňujú na fakt, že aj keď chuť časom ubúda na oboch stranách, partneri by si mali v dlhodobých vzťahoch udržiavať sexuálnu iskru. "Sex nemusí byť len o sviečkach a predohre, ale môže byť aj hravý," hovorí Ramani Durvasula a dodáva, že držanie sa za ruky, maznanie sa a dotyky môžu pomôcť vybudovať druh intimity, ktorý vás prirodzene zavedie do spálne.

Ak nie ste spokojný s frekvenciou milovania, dôležité je to partnerovi povedať. Môže ísť o dočasný nápor v práci či stres. Iba otvorená komunikácia pomôže problém vyriešiť. 

Čítajte ďalej