1.2.2018 10:10 | Zaujímavosti

Akí muži priťahujú ženy najviac? Odpoveď vás možno ani neprekvapí

Ženy priťahujú najviac zadaní muži. (Ilustračné foto)
Ženy priťahujú najviac zadaní muži. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStockphoto
Ženy skutočne viac priťahujú zadaní muži.

Je to tak trochu paradox. Muži, ktorí sú zadaní a verní, sú častejšie terčom útoku žien túžiacich po milostnom romániku. Ak takýto muž podľahne, prestáva byť verný. Lenže práve vernosť a to, že je s ním nejaká žena ochotná žiť vo vzťahu, ho robí veľmi príťažlivým. Preto ženy túžia po mužoch, ktorí sú verní a vľúdni k ženám.

Toto je pritom podľa škótskych vedcov podobné živočíšnym druhom už po milióny rokov. Samice silne priťahujú verní a zadaní samci a snažia sa ich zviesť. Môže to znieť paradoxne, pretože takýto samec - teda ten, ktorý podľahne - prestáva byť verným. Ale ak je verný a zadaný, má najlepšie gény, ktoré chce zvádzajúca samica odovzdať svojim potomkom.

Muži sa stávajú výrazne atraktívnymi, pokiaľ sú obľúbení u žien, a to dokonca aj tí zadaní. Ak sú totiž medzi ženami populárni, znamená to, že sa k nim správajú vľúdne. A ak sú zadaní, naznačuje to, že sú zodpovednejší a menej si užívajú promiskuitnú slobodu.

"Predchádzajúce štúdie naznačovali, že ženy si vyberajú mužov, ktorým dávajú prednosť iné ženy, pretože keď sú títo muži už vo vzťahu, budú mať dobré vlastnosti - napríklad vľúdne správanie, čo nemožno odhadnúť zo vzhľadu. U niektorých druhov vtákov a rýb pozorujeme, že mnoho samíc si vyberá na párenie rovnakého samca, čo naznačuje, že tiež ženy kopírujú to, kto sa im páči. Naša štúdia naznačuje, že kopírovanie správania druhých je užitočné v každej oblasti života, čo môže zahŕňať to, kde žijeme a čo jeme, "uviedla doktorka Catharine Crossová z University of St Andrews v rozhovore pre denník The Mail.

Tá v experimentálnom výskume preukázala, že ženy hodnotia inak atraktivitu mužov, keď nie sú ovplyvnené hodnotením iných žien. Ale akonáhle poznajú názor iných žien, ich hodnotenie sa o štrnásť percent zmení smerom k zhode s inými ženami.

Čítajte ďalej