26.1.2018 06:00 | Military

"Neviditeľná" stíhačka Su-57: Ruská predstava vzdušnej nadvlády

Zdroj: Reprofoto Youtube
Najnovšia ruská "neviditeľná" stíhačka Su-57 podnikla prvé skúšobné lety s výzbrojou. Oznámili to ruské média s odvolaním sa na Borisa Obnosova, riaditeľ podniku, ktorý vyrába letecké rakety.

Pri letoch sa podľa neho testujú "vysoko presné zbrane umiestnené ako vnútri trupu lietadla, tak zavesené na vonkajších závesníkoch". Nasledovať má odpaľovanie rakiet. Minulý mesiac jeden z jedenástich prototypov Su-57 prvýkrát letel s novým, výkonnejším motorom. Lietadlo však doteraz nezavŕšil program štátnych skúšok, ani nie je jasné, kedy a v akom počte bude zaradený do výzbroje, poznamenala ruská redakcia BBC. Výrobca síce v roku 2017 na jar  ohlasoval, že prvý tucet sériových lietadiel by malo letectvo dostať v roku 2018, ale program mal už niekoľkokrát meškanie. Napríklad sa počítalo s tým, že táto prvá ruská stíhačka piatej generácie sa premiérovo vznesie do vzduchu v roku 2006, prvý let sa ale nakoniec odohral až v januári 2010.

Hlavným zadaním Su-57 je zabezpečiť vzdušnú nadvládu, ku ktorej má pomôcť ťažšia zistiteľnosť radarmi a infračervenými senzormi a schopnosť dosahovať nadzvukovú rýchlosť bez prídavného spaľovania. Stroj sa má tiež vyznačovať mimoriadnou obratnosťou, novou avionikou a radarom, umožňujúcim útočiť na vzdušné aj pozemné ciel za akéhokoľvek počasia a hodine. Ku štartu a pristávaniu mu majú stačiť pomerne krátke dráhy.

Americký stroj F-22 Raptor, ktorému sa ruský stroj podobá, prvýkrát vzlietol v roku 1997 a medzitým sa ho vyrobili skoro dve stovky. Spojené štáty ho nedodávajú ani svojim najbližším spojencom. Medzitým USA v spolupráci s ďalšími krajinami vyvinuli a zaviedli do výzbroje ľahší doplnok Raptoru, stíhačku F-35.

Ruský prezident Vladimír Putin nedávno oznámil prijatie nového desaťročného programu prezbrojenia ruských síl. Ten pre roky  2018 až 2027 počíta so stavbou jadrových ponoriek triedy Borej-B, zaradením stíhačiek Su-57 a MiG-35 do výzbroje, s modernizáciou bombardérov Tu-95, Tu-160 a Tu-22M3, s vývojom novej strategickej rakety Sarmat, systému protivzdušnej obrany S-500 a hypersonickej rakety Cirkon.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie