7.1.2019 18:00 | Zaujímavosti

Smutný pohľad na Mount Everest: Všade sú mŕtvoly

Jedna z najznámejších mŕtvol pod Mount Everestom - Green Boots
Jedna z najznámejších mŕtvol pod Mount Everestom - Green Boots
Zdroj: reprofoto Youtube
Prvou ľudskou bytosťou, ktorá dosiahla vrcholu Mount Everestu, bol Novozélanďan Edmund Hillary, ktorého sprevádzal nepálsky šerpa Tenzing Norgay. Odvtedy sa tu veľa zmenilo.

Od roku 1953, kedy sa ich oči mohli potešiť pohľadom z najvyššieho bodu Zeme, zopakovali ich úspech tisíce mužov a žien. Stovkám sa však táto hora stala miestom posledného odpočinku. Pretože znášať mŕtve telá je skoro nemožné, sú ich tam dodnes stovky. A horolezci smerujúci na vrchol  Everestu sa musia zmieriť s tým, že budú prekračovať niekoľko z nich.

Kvôli tomu, že himalájske vrcholy sú posiate stovkami mŕtvych horolezcov, rozhodol sa Nepál zakázať sólové výstupy. V máji 2017 na Mount Evereste zahynula hneď štvorica horolezcov, ktorí sa v stane zadusili oxidom uhoľnatým z plynového horáku. Pri ceste na vrchol človek stretne okolo tristo  mŕtvych tiel, ktoré nie je možné zniesť dolu a pochovať. Hoci sú mnohé telá ukryté pod príkrovom snehu, veľa ich leží oblečených na povrchu, ako by skonali iba pred pár hodinami. Kvôli vysokohorskému podnebiu a nízkym teplotám sú doslova zakonzervované na stovky rokov.

Jednou z najslávnejších „mŕtvol“ je tzv. Green Boots (Zelené topánky). Dotyčný obklopený kyslíkovými bombami sa snažil utáboriť v malej jaskyni, ktorá sa teraz prezýva Green Boots‘ Cave. Jeho mŕtvola tam leží s výrazne zelenými topánkami dodnes. Podľa vyšetrovateľov patrí telo Indovi Tsewangovi Paldžorovi, ktorý tam zahynul počas búrky v roku 1996. Ďalšou slávnou zosnulou je Sleeping Beauty (Šípková Ruženka), čo je vôbec prvá Američanka, ktorá Mount Everest zdolala. Francys Arsentievová sa dostala na vrchol bez kyslíkovej bomby, ale pri zostupe dolu zahynula. Jej manžel Sergei neskôr pri snahe zachrániť ju spadol a zabil sa na mieste.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie