12.1.2018 14:00 | Military

Elitná Španielska légia má problém, ktorý jej môže pokaziť prestíž

Zdroj: reprofoto YouTube / Alejandro Rubio
Španielska légia, elitný útvar kráľovskej armády, bola prepadnutá zákernou obezitou. Nedávna lekárska kontrola jej 3000 príslušníkov ukázala, že s vysokou nadváhou sa má problém šesť percent legionárov, čo je v prepočte 180 vojakov.

Podľa armádnych zdrojov sa ich velenie rozhodlo prinútiť schudnúť pod výstrahou, že sa inak nebudú môcť zúčastniť vojenských prehliadok. "Bez zvýšených nárokov by sme boli odsúdení k strate prestíže," citoval z interného dokumentu miestny denník El País. Hranicu obezity, teda 30 bodov indexu telesnej hmotnosti BMI, prekročil nečakane vysoký počet ľudí.

Podľa agentúry AFP nemenovaný vojenský zdroj uviedol, že zatiaľ nehrozí nikomu z vojakov z jednotky priame prepustenie. Predpokladá sa, že vylúčenie z prehliadok či ďalších aktivít, kde by obézni vojaci robili prestížnej jednotke zlú reklamu, bude dostatočnou motiváciou pre tých, aby svoju telesnú schránku dobrovoľne sami potrápili potrebným fyzickým cvičením. Podľa denníka El País sa s rovnakým  druhom problému stretáva celá španielska armáda, ktorá disponuje iba malým množstvom posilňovní s modernými prístrojmi. Jednou z príčin zhoršujúcej sa kondície bojových síl v krajine je aj zvyšujúci sa priemerný vek vojakov. Španielska légia, v ktorej slúžia prevažne rodení Španieli, vznikla pred necelými sto rokmi  po vzore francúzskej cudzineckej légie.

Čítajte ďalej