13.1.2018 06:00 | Zaujímavosti

Je lepšie chovať psa alebo mačku?

Zdroj: iStockphoto
O večnej nevraživosti (až na výnimky) psov a mačiek vedia všetci. Podobne je to aj s ich chovateľmi, ktorí na svojho miláčika nedajú dopustiť.

Kto chová mačku, nemá žiadne pochybnosti: tieto šelmičky sú lepšie ako ich priatelia – nepriatelia psi. Prvým dôvodom, prečo to títo ľudia tvrdia, je to, že pokiaľ je mačka vystavená voľnému pádu, má schopnosť sa vo vzduchu tak obrátiť, aby dopadla na brucho a hruď, a minimalizovala tak riziko zranení.  A to nie je všetko: pokiaľ mačka spadne z veľkej výšky (napríklad z desiateho poschodia), často sa zachráni na rozdiel od psa, ktorý neprežije ani pád zo štvrtého poschodia. Píše o tom taliansky denník Corriere della Sera.

Mačky lepšie lovia. Všetci poznáme loveckých psov, ale málokto vie, že v skutočnosti sú vynikajúcimi lovcami mačky, pretože lepšie vidia na kratšiu vzdialenosť a dokážu sa lepšie sústrediť. Niektorí vedci sú dokonca presvedčení, že sa schopnosť loviť u domácich mačiek rovná veľkým šelmám. V porovnaní so psami majú mačky aj lepší čuch a sluch a vidia škálu farieb, a to aj pri zlom  osvetlení. Mačky denne spia 12 až 16 hodín, ale aj v spánku dokážu čuchom a sluchom sledovať, čo sa okolo nich deje.

Mačky žijú dlhšie. Kto túži po domácom zvierati, s ktorým by prežil čo najviac rokov, urobí  najlepšie, keď si kúpi mačku. Tá v priemere žije trinásť až štrnásť rokov (niektoré  sa dokonca dožívajú až dvadsať rokov), zatiaľ čo psi sa priemerne dožívajú jedenástich rokov. Starostlivosť o domáce zviera môže byť náročná, ale o mačku je lacnejšie ako o psa.

Mačky tak nepáchnu ako psi. Potvrdzuje to vedecký výskum, ktorý ukázal, že majitelia mačiek  obvykle nedokážu rozlíšiť pach vlastnej mačky od inej. Naopak majitelia psov sú schopní identifikovať svoje zviera podľa čuchu.

Mačku netreba venčiť. Prechádzka so psom nezaberie toľko času a prospieva zdraviu zvieraťa aj človeka. To ale v prípade, že pes nie je veľmi zvedavý, lenivý alebo pomalý, pretože potom sa prechádzka môže pretiahnuť na dlhšiu dobu. Naopak mačka nepotrebuje venčiť a obstará si dosť fyzickej aktivity doma. Navyše je doma spokojná.

Mačky sú pokojnejšie. Kto chová psa, dobre vie, že mať hostí je niekedy problematické: pes môže celú  dobu štekať ako po každom skáče. Mačky to nerobia. Keď niekto príde, väčšinou sa schovajú a ukážu sa až po tom, ak „votrelec“ odíde. A kto hľadá zviera, ktoré by neobťažovalo susedov, mal by si rozhodne zadovážiť mačku.

Mačky sú rodenými hercami, hoci je veľa filmov, kde vystupujú psi. Ako prehlásila turecká režisérka Ceyda Torunová, ktorá istanbulským mačkám venovala dokumentárny film, pred kamerou sa mačky pohybujú s prekvapujúcou prirodzenosťou, vyzerajú, ako by chápali, že sú filmované. Na rozdiel od toho, čo si myslia majitelia psov, nedáva im veda za pravdu pokiaľ sa jedná o údajnú intelektuálnu prevahu psov nad mačkami. Hoci je mačacie schopnosti oveľa ťažšie skúmať, prvé výsledky sú sľubné: japonskí vedci zistili, že sa mačkám darilo rovnako dobre ako psom v sérii pamäťových testov. Navyše mačky majú tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za spracovávanie informácii, oveľa zložitejšiu ako psi a majú tu dvojnásobok neurónov.

Hovorí sa, že mačky nemilujú svojich pánov tak ako psi, ale štúdia Oregonskej štátnej univerzity ukázala, že mačky dávajú stretnutiu s ľuďmi prednosť pred jedlom. Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo sú mačky najrozšírenejšími domácimi zvieratami vo svete, je to, že sa o seba postarajú, nepotrebujú výcvik, samy sa umyjú a môžu byť ponechané bez obáv doma aj dlhší čas. Mačací svet však nám ostáva stále záhadný, iba ťažko sa dá pochopiť, a pravdepodobne aj preto mačky ľudí tak fascinujú.

Čítajte ďalej