9.1.2018 10:25 | Macho

Po víne a pálenke skúšajú Francúzi preraziť aj s whisky

Zdroj: iStockphoto
Čerešňovica, mirabelkový likér, slivovica: ovocné pálenky vždy mali na východe Francúzska dobrú povesť, ale v Alsasku sa šesť historických páleníc teraz pustilo do výroby whisky.

"Mali sme v ruke všetky karty: destilačné prístroje, dubové sudy, vodu z Vogéz a slad z jačmeňa zo susedného pivovaru. Stačilo sa len do toho pustiť," vysvetľuje Jean Metzger, jeden z vedúcich  pracovníkov pálenice Bertrand v meste Uberach. Na stenách podniku založeného v roku 1874 sú vystavené desiatky ocenení získaných za pálenky z hrušiek a sliviek. Žiadne ocenenie tu však nie je  za pálenku zo sladu. "Už sa nenaháňame za medailami," ubezpečuje majiteľ pálenice vo svojom sklade, kde odpočíva asi 250 sudov z francúzskych dubov naplnených nápojom, ktorý musí starnúť aspoň tri roky, aby sa z neho stala whisky. V každom sude boli predtým, pokým sa do nich neskôr naliala whisky, rôzne vína a alkoholické nápoje, napríklad koňak, aperitív banyuls či šampanské. Napríklad Uberach Single Cask Jaune vďačí za svoju jantárovú farbu dozrievaniu v sude od žltého vína z Arbois.

"Kvalita konečného výrobku závisí hlavne na vlastnostiach sudov," zdôrazňuje Jean Metzger, ktorý vyhľadáva mimoriadne sudy po celom svete. "Ako vinárska oblasť máme prístup k vynikajúcim sudom. Boli sme prví, kto vyrábal stopercentne alsaskú whisky zo sudu pochádzajúceho z mestečka Husseren-les-Châteaux v Alsasku," hovorí Metzger. Prácu, ktorá predchádza dozrievaniu nápoja, zabezpečuje majster destilátor Laurent Osswald. Surovina sa kupuje v obecnom pivovare, ide o bioslad z jačmeňa bez chmeľu, uvádza. Po fermentácii sa nápoj dvakrát destiluje v malých medených destilačných prístrojoch, aby sa získala ľahká pálenka z jačmeňa s ovocným nádychom, ktorá sa potom prelieva do rôznych sudov, aby získala charakter.  "Dnes si každý tretí zákazník kupuje whisky," tvrdí Jean Metzger a dodáva, že výrobu ovocných páleniek na nejaký čas prerušil.

Alsasko, ktoré je zároveň historickým regiónom pivovarníctva a producentom ovocných páleniek, malo všetko pre to, aby sa stalo priekopníckym regiónom francúzskej whisky spolu s Bretónskom, vysvetľuje riaditeľ Federácie francúzskej whisky Philippe Jugé. Do výroby whisky sa zároveň s pálenicou Bertrand pustila desiatka producentov ovocných páleníc v Alsasku."Dopyt a predaj stále rastú," raduje sa Régis Syda, predseda zväzu alsaských liehovarníkov a likérnikov. "Produkcia zďaleka nedosahuje taký objem ako v Írsku alebo Škótsku, ale alsaská whisky priťahuje, a to dokonca aj zahraničných klientov," pokračuje Syda. Od roku 2015 má región chránené zemepisné označenie, aby mohol rozvíjať svoju jedinečnosť liehových nápojov: alsaská whisky musí pochádzať z jačmenného sladu z regiónu, kde je rovnako aj vyrábaná. Šesť alsaských páleníc presne dodržiava záväznú procedúru výroby, ktorá je zárukou kvality, uvádza Metzger. Je optimista pokiaľ ide o schopnosť francúzskej whisky nájsť si svoje miesto popri japonských a škótskych gigantoch. Uberach má vďaka dvom páleniciam, jednému pivovaru a jednej plničke na 1200 obyvateľov všetky predpoklady k tomu, aby sa stal metropolou francúzskej whisky, žartuje Metzger. Patrón mesta svätý Vendelín, ktorý bol synom škótskeho kráľa, by proti tomu asi nič nenamietal.

Čítajte ďalej