2.1.2018 10:15 | Macho

Začínate s diétou? Tak to pre vás máme pár dobrých rád

Zdroj: iStockphoto
Ak máte po sviatkoch výčitky ohľadom svojej postavy a začínate s diétou, tak tento článok je práve pre vás. Hlavne pokiaľ to myslíte vážnejšie a plánujete ju dodržiavať strednú až dlhšiu dobu.

V takých prípadoch je najlepšie sa poradiť s lekárom a nechať sa podporovať svojim okolím. Píše o tom francúzsky týždenník L´Express. V roku 2010 zverejnila francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a práce dokument, v ktorom hodnotí riziká spojené s odtučňovacou kúrou. Varovala pred škodlivými dopadmi na ľudské zdravie, ktoré nemôžu byť zanedbávané. Odporúčame, aby človek nezačínal držať diétu sám a poradil sa s lekárom, pretože každý má špecifické potreby v závislosti na veku, na požadovanom úbytku na váhe či na fyzických aktivitách.

Základné pravidlo, teda dodržiavať diétu a cvičiť, je veľmi všeobecné. Praktický lekár alebo nutričný poradca bude skôr zdôrazňovať vyváženú stravu prispôsobenú jednotlivcovi ako diétu samotnú. "Aby sme mohli začať účinnú diétu, je potrebné si urobiť akýsi prieskum. Je nutné vyhodnotiť potreby každého samostatne, pretože každý človek je iný," hovorí nutričná poradkyňa Florence Foucautová a upozorňuje, že diéty na internete nie sú vhodné pre každého, pretože každý má iné potreby. "Cieľom je vysvetliť, ale aj motivovať. Pokiaľ začneme diétu bez dohľadu, vystavujeme sa riziku, že jej výsledky sa čoskoro stratia. Nutričný poradca môže pracovať na zmene spôsobu stravovania v dlhodobej perspektíve. Bez poradcu sa po ukončení diéty vraciame k pôvodnému spôsobu stravovania, ale to nie je naším zámerom," hovorí Foucautová.

"Často vysvetľujem ľuďom, že je lepšie zjesť plnohodnotné jedlo, aby nemali za dve hodiny hlad a nevrhali sa na mastné a sladké výrobky. Kto drží diétu sám, môže tiež riskovať nedostatok vitamínov a minerálov," zdôrazňuje Foucautová.  Dôležité je nevyhýbať sa spoločnosti. Pokiaľ priateľov a rodinu upozorníme na to, že začítate diétu, umožní nám to získať ich podporu a pomoc. V reštaurácii alebo pri večeri s priateľmi je vždy možné zvoliť si odľahčenú porciu. Diskusia umožní získavať skúsenosti a dostávať rady od iných. "Dávam rady, ktoré sú dobré pre celú rodinu. Radím rodičom, aby pripravovali rovnaké jedlo pre všetkých, ale každému prispôsobili veľkosť porcie a pomer jednotlivých surovín," hovorí Foucautová. Napríklad človek, ktorý chce znížiť kalorický príjem, si môže dať polievku a kura, deti si k tomu môžu dať porciu škrobovín. " dodáva Foucautová.

Čítajte ďalej