1.1.2018 12:00 | Zaujímavosti

Krvavá zábava aj ťažké živobytie: Kohútie zápasy na Bali

Zdroj: iStockphoto
Na ostrove Bali chrlil týždne vulkán a desaťtisíce obyvateľov z okolia muselo byť evakuovaných kvôli obavám, že nastane veľká erupcia. Ale iba niekoľko kilometrov od kráteru sa aj tak konali kohútie zápasy. Na tomto ostrovnom raji Indonézie sa ľudia jednoducho nemôžu bez svojho posvätného rituálu zaobísť.

Ďaleko od hlavných turistických lákadiel ostrova sa potetovaní muži zhromažďujú okolo malej nelegálnej arény pod holým nebom, kde sú súperiace kohúty vydráždené do biela, pokým sa pustia do súboja. Zápas sa koná v regióne Karangasom neďaleko hory Agung bez ohľadu na husté oblaky dymu, ktoré do ovzdušia chrlí sopka hroziaca všetko v okamihu pochovať. Wayan Kompyang považuje za nemožné, aby svoje kohúty nechal samé v malej obci Pring Sari, ktorá leží iba osem kilometrov od kráteru. "Musím sa o nich starať, aby boli pripravení na boj, až sa situácia upokojí," hovorí. Pre niektorých obyvateľov tejto dediny sú kohútie zápasy často jediným zdrojom príjmu.

"Tajen (kohútie zápas) je silne spojený s rituálom tabuh rah v chrámoch," vysvetľuje Ni Made Ras Amanda Gelgel z univerzity Udayana na Bali. "Na zem musí tiecť krv, aby odohnala démonov. Kohútia krv má démonov upokojovať tak, aby neobťažovali ľudí a aby sa obrad mohol konať s úspechom a bezpečne," uvádza. "Postupom času sa z toho stala zábava," dodáva. Nie všetkým je dopriate, aby dokázali kohútov vycvičiť. "Starať o kohúta nie je ľahké. Musia mať zvláštnu výživu a musíte vedieť, ako s nimi zaobchádzať. Nie je také jednoduché chovať dobrého bojovníka, ktorý často víťazí a prináša peniaze," dodáva Gelgel.

 Okolo nelegálneho ringu sa usádza asi sto výhradne mužov na lavice z bambusu. Dvaja muži vyberajú každý svojho kohúta z drevenej klietky, priblížia ich k sebe a zase oddialia a to opakujú, dokiaľ sa kohúty nerozdráždia. Potom si obaja majitelia svojich chránencov vymenia, aby si overili ich váhu a bojaschopnosť. Pokiaľ sa obaja dohodnú, môže kohútí zápas začať. Na ľavú nohu každého kohúta je podľa starej tradície pripevnená kovová ostroha dlhá desať centimetrov. Keď sa začne stávkovať, naberá krik medzi divákmi na intenzite. Stávky sa pohybujú v prepočte od 11 do 62 €. Pri jednom predstavení sa môže konať najviac 15 zápasov. Sotva sú kohúty vypustené do arény, zúrivo spolu bojujú povzbudzované krikom divákov. Jeden zo súbojov toho dňa je nezvykle dlhý. Oslabené a zranené kohúty už nie sú schopné zápasiť. Sudca konštatuje, že zápas nemá víťaza. Okolo lieta perie a tečie krv. V ďalších zápasoch vedú rany zasiahnuté nabrúsenou ostrohou k smrti jedného z kohútov alebo ukončia boj v niekoľkých sekundách. Majiteľ víťaza sa raduje nielen zo slávy, ale aj z peňazí. Získava väčšinou desať percent z čiastky, ktorá môže dosiahnuť celkovo v prepočte 1700 €, ale aj ostatky porazeného kohúta, ktorého mäso zje. Stávky sú v Indonézii nelegálne, ale kohútie zápasy, v ktorých ide vždy o peniaze, sú tolerované.

Kariéra bojových kohútov je veľmi krátka: po niekoľkých zápasoch sú zo zápasov stiahnutí. "Potom sa používajú na reprodukciu so sliepkami," hovorí Rudi, ktorého niekoľkokrát ťažko zranený bojový kohút žije doma na odpočinku. Rudi však už myslí na budúcnosť: "Jeho potomkovia budú tiež dobrí bojovníci. Rovnako ako otec," vyhlasuje.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie