19.12.2017 10:25 | Šport

Aká športová aktivita nám môže zachrániť život?

Zdroj: iStockphoto
Cvičenie a šport sú účinnou prevenciou pred ochorením srdca a mnohých ďalších chorôb. Inými slovami, kto sa pohybuje pravidelne, je zdravý a žije dlhšie. Lenže sami odborníci sa často nevedia dohodnúť, aká miera pohybu a cvičenia je potrebná, aby sa účinky prejavili na zdraví.

Najnovšie výskumy naznačujú, že sa počíta v podstate každý pohyb. Jediná športová aktivita totiž zmenší riziko infarktu a jeho rozsah, keď k nemu dôjde. Tvrdí to profesor Dick Thijssen z univerzity Johna Mooresa v Liverpoole. Vykonal rozsiahlu revíziu výskumov zaoberajúcich sa vzťahom medzi cvičením a zdravím srdca a ciev a prišiel na to, že sa naozaj počíta akýkoľvek pohyb.

Dokazovať tieto vzťahy experimentálne u ľudí nie je z etických dôvodov možné. Ale v jednom pokuse predsa len ľudia spolupracovali. Darovali svoju krv. Časť osôb po cvičení, časť po niekoľkých dňoch odpočinku bez pohybu. Ich krv potom bola vpravená do obehovej sústavy králikov, u ktorých vedci nato vyvolali infarkt. U pokusných králikov s krvou ľudí, ktorí športovali, mal infarkt oveľa miernejší priebeh a šanca na prežitie bola vysoká.

„Všetky štúdie, ktoré sme do našej revízie zahrnuli, dokazujú, že jediná pohybová aktivita súvisí so slabším infarktom srdca a oslabujúci účinok cvičenia na intenzitu infarktu srdca trvá niekoľko dní… Táto štúdia dokazuje, že jediná pohybová aktivita môže znížiť rozsah infarktu… Pokiaľ cvičíte pravidelne, zdá sa, že okamžitý účinok ochrany je prítomný stále. Bohužiaľ, ako sa dá očakávať, okamžitý účinok jediného cvičenia trvá len štyri až päť dní,“ uviedol profesor Thijssen v rozhovore pre web The Conversation. 

Čítajte ďalej