13.12.2017 10:30 | Macho

Steve Buscemi: Aj škaredý chlap môže byť filmovou hviezdou

Zdroj: moviestillsdb.com
Aj keď nie je hercom veľkých úloh a nezbiera ceny ako na bežiacom páse, na plátne skoro vždy exceluje. Tento americký herec a režisér za svoju tridsaťročnú kariéru vytvoril vyše stovky postáv.

Čaru tohto umelca s nezameniteľnou fyziognómiou pritom prepadli ako nezávislí režiséri Quentin Tarantino, Jim Jarmusch či bratia Coenovci, tak aj hollywoodski tvorcovia. Sám Buscemi, ktorý 13.12.2016 oslávi šesťdesiatiny, niekoľko filmov aj režíroval.

Na filmovom plátne debutoval v polovici 80. rokov, nasledovali aj krátke snímky Jima Jarmuscha Káva a cigara II či Poviedky z New Yorku. Známejším sa stal až vďaka bratom Joelovi a Ethanovi Coenovým, s ktorými od začiatku 90. rokov nakrúcal hneď niekoľkokrát - napríklad filmy Barton Fink (1991), Big Lebowski (1998) či oscarový film Fargo (1996), ktoré Buscemi prišiel v roku 1997 predstaviť na Medzinárodný filmový festival do Karlových Varov.

K jeho ďalším snímkam patria Gauneri (1992) a Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) od Tarantina či komerčný Armageddon (1998) a Con Air (1997),  Svet duchov (2001), Veľká ryba (2003) či Ostrov (2005). Z Buscemiho režijných počinov mali úspech Môj najmilší bar, Väznica alebo Interview. Režíroval aj niekoľko seriálov ako Sopranovci, Sestrička Jackie alebo Portlandia. Buscemi v posledných rokoch exceloval ako gangster Enoch "Nucky" Thompson v televíznej sérii z produkcie Martina Scorseseho Impérium - Mafia v Atlantic City (2010 až 2014). Túto úlohu označil za jednu zo svojich najlepších. "Je to dvojaká postava, iste má svoju temnú stránku, ale tiež veľa humoru a skutočne dobré srdce a chce sa podeliť o bohatstvo so svetom", povedal Buscemi. Za stvárnenie Nuckyho získal v roku 2011 Zlatý glóbus a dve nominácie na Emmy.

Steven Vincent Buscemi sa narodil 13.12. 1957 v newyorskom Brooklyne. Jeho otec, veterán z kórejskej vojny, bol talianskeho pôvodu, predkovia matky pochádzali z Írska. Herectvo Buscemi študoval už popri strednej škole, hral vo vlastných divadelných hrách. Živil sa ale všetkým možným - rozvážal zmrzlinu, umýval špinavý riad, robil pumpára či sťahováka. V branži dostával spočiatku iba "šteky". Jeho silnou parketou sa stali samotári, nerváci a úchyláci najrôznejšieho druhu. V rokoch 1980 až 1984 pracoval Buscemi v New Yorku ako hasič, po útoku na Svetové obchodné centrum z 11.9. 2001 sa k jednotke vrátil a niekoľko dní na mieste pomáhal ako dobrovoľník. Odmietal kamery a snažil sa pracovať anonymne. Herec, ktorý aj rád prepožičiava svoj hlas animovaným postavám, je od roku 1987 ženatý s filmárkou a choreografkou Jo Andresovou, s ktorou má syna Luciana.

Čítajte ďalej