30.11.2017 16:00 | Sex

Muži v pasci: Sexujú aj keď sa im nechce, pretože ...

Zdroj: iStockphoto
V kontexte súčasných riešení sexuálnych škandálov v Hollywoode sa zdá, že muži sú pohlavím, ktoré ženy núti k sexu. Mnohí muži ale tiež zažívajú nechcený sex.

Nie sú však k nemu nútení agresívnymi ženami, ale dôvodom sú často očakávania súvisiace s pohlavnými stereotypmi. Muži sú vykresľovaní ako pohlavie neustále pripravené mať sex a tiež po ňom neustále túžiace. Aby naplnili tieto očakávania a vyhli sa nepríjemným situáciam, muži niekedy sexujú, aj keď to vnútorne nechcú. Tvrdia to sociológovia z New York University. „Muži sa často cítia povinní mať sex, aj keď ho nechcú, pretože sa obávajú, že budú inak vnímaní ako nedostatočne mužní,“ uvádzajú autori štúdie.

Podľa psychológov z univerzity Binghamton v New Yorku za to môžu stereotypy, v ktorých sú muži chytení. Oni sami sa často púšťajú do nesúhlasného sexu, pretože si sexuálny záujem pletú so súhlasom. Muži tak veria tomu, že si musia užiť sex vždy za akýchkoľvek okolností. Hoci ženy zažívajú viac sexuálnych útokov a obťažovaní, heterosexuálni muži tiež hovoria o nechcenom sexe,“ vysvetľuje univerzitná doktorka Jessie Fordová. Muži majú ešte jeden problém, považujú všetky ženy ako jednotne sa správajúcu skupinu osôb. Takže pokiaľ jedna žena súhlasí so sexom a je veľmi ústretová, vzniká precedens, muži potom majú pocit, že taká je každá, hoci nahlas sex odmieta.

Čítajte ďalej