29.11.2017 14:00 | Macho

Rôzne typy alkoholu vzbudzujú rôzne nálady ... liguére

Na firemnom večierku ako by ste našli.
Na firemnom večierku ako by ste našli.
Zdroj: iStockphoto
Každý z nás má svoj obľúbený alkoholický nápoj. Jeden sa najradšej pozerá na svet cez pohár vína, druhý nedá dopustiť na zlatisté pivo a tretiemu najviac ulahodí niečo vypálené.

Víno napríklad prispieva k pocitu uvoľnenia, zatiaľ čo po požití tvrdého alkoholu sa ľudia cítia viac sebavedomo a sexi. Zistili to britskí vedci, ktorí v rok trvajúcom medzinárodnom prieskume oslovili viac ako 30.000 ľudí.  Výsledky štúdie potom zverejnili v časopise British Medical Journal. Destiláty ako vodka, gin, whisky a ďalšie sú podľa vedcov spájané s celou škálou silných pocitov. Najčastejšie ale s tými negatívnymi, ako je agresivita (30 percent), alebo nepokoj (28 percent) a plačlivosť (22 percent).  Pozitívne účinky, ako napríklad prísun energie, hlásilo 58 percent ľudí, 59 percent zase pocítilo väčšiu sebadôveru a 42 percent sa cítilo atraktívnejšie.


Pijaci piva a vína naproti tomu zažívali skôr pocit uvoľnenia. Červené víno účastníci prieskumu najčastejšie spájali s následným pocitom únavy. Odlišné reakcie na rôzne druhy pitia môžu byť podľa vedcov dané rôznym percentom alkoholu, prísadami a obvykle požívaným množstvom. Určitú úlohu v tom  môže zohrávať aj reklama a kultúrne súvislosti. Podľa vedcov si tak ľudia možno vyberajú alkohol na základe svojich nálad a toho, aké následné pocity od daného nápoja očakávajú.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie