24.11.2017 16:00 | Sex

Žiadne strachy, vieme ako nakopnúť libido aj v zime

Denne jednu rybu, a sex v zime nemá chybu.
Denne jednu rybu, a sex v zime nemá chybu.
Zdroj: iStockphoto
Koniec jesene a začiatok zimy patrí medzi obdobia, kedy ľudia najviac podliehajú stresu. Prípravy na sviatky, studené počasie a nedostatok slnečného žiarenia sa podpisujú aj na chuti milovať sa.

A hoci sa obe pohlavia medzi sebou líšia, muži aj ženy trpia kvôli nedostatku vitamínu D. Aby sexuálny život neupadal ani v zime, je dobré zamerať sa na kvalitnú skladbu raňajok. Nedostatok vitamínu D môže totiž viesť k zníženiu hladiny estrogénu a testosterónu v krvi. Pohlavné hormóny pritom riadia nielen libido, ale aj hladinu energie v tele, takže človek je malátny, unavený a stráca chuť na sex. Prirodzene najviac vitamínu D telo získava fotochemickou reakciou v pokožke. Dostatočne dlhé (aspoň 20 minút trvajúce) UV žiarenie spustí reakcie, pri ktorých sa v kožných bunkách tvorí vitamín D. Preto sme v letných mesiacoch plní energie, náruživí a aj odolnejší voči chorobám. Vitamín D totiž prispieva aj k silnej obranyschopnosti.

Podľa  Roba Hobsona z londýnskej spoločnosti Healthspan Nutrition je hlavne v zime nutné  dodržiavať raňajky bohaté na bielkoviny (z ktorých telo čerpá aminokyseliny) a vitamín D. Odporúča preto raňajkovať šampiňóny či hlivu, makrelu či iné mastné ryby, vajcia z podstielky či voľného výbehu a kvalitné cereálie (bez pridaného cukru). „Obvykle hovorím, že na prvom mieste je strava, keď ide o správny prísun živín. Ale získať dostatok vitamínu D iba zo stravy nie je ľahké. Je možné ho získať z mastných rýb a malé množstvo aj z húb a vajíčok… denne by sme mali prijať desať miligramov tohto vitamínu,“ tvrdí Hobson.

Lenže telo neprijíma v potrave viazaný vitamín D ľahko, existuje ho niekoľko foriem, pričom  najlepší (D3) je viazaný v živočíšnych zdrojoch, v hubách je prítomný vitamín D2, ktorý prispieva k zvýšeniu hladiny krvného vitamínu slabšie. Často je preto nutné podstatne zvýšiť prísun potravín obsahujúcich túto látku, keď nie je možné získavať déčko zo slnenia. Najbohatším zdrojom sú tresčia pečeň či rybí tuk.

Čítajte ďalej