23.11.2017 10:10 | Macho

Aký zásadný vplyv má cukor na rakovinu a choroby srdca?

Jasnejšie to už povedať nejde.
Jasnejšie to už povedať nejde.
Zdroj: iStockphoto
Americké Združenie cukru (Sugar Association) je obchodným spolkom výrobcov sacharózy a ostatných jednoduchých cukrov. Od 60. rokov podporuje výskum účinkov cukru na ľudské zdravie. Ale len tých, ktoré mu hrajú do karát.

V roku 1968 spolok zarazil zverejnenie rozsiahleho experimentálneho výskumu, ktorý poukázal na vzťah medzi konzumáciou sacharózy a rozvojom chorôb srdca a rakoviny. Po päťdesiatich rokoch  odkryli túto manipulatívnu korupciu vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Asociácia najprv výskum pomenovaný Project 259 financovala. Keď ale vyšlo z pokusov na zvieratách najavo, že existuje jasný vzťah medzi konzumáciou sacharózy a zvýšeným rizikom rakoviny či chorobami srdca, ďalší výskum zarazila a publikovanie zakázala.

Štúdia mala pôvodne účelovo dokázať, že konzumácia fruktózy, ktorá vzniká štiepením sacharózy pri trávení ako polovica jej molekuly, nespôsobuje zvýšenie hladiny triglyceridov v krvi. Lenže spôsobuje. Vedci z Kalifornskej univerzity v odbornom časopise  PLOS Biology odhalili korešpondenciu medzi šéfmi Asociácie cukru a vedcami, z ktorej vyplýva, že Asociácia publikovanie výsledkov zakázala a nariadila ich zničenie. S odhalením prišli doktorka Cristin Kearnsová a doktor Stanton Glantz, ktorí v roku 1996 odhalili korupciu tabakového priemyslu (Big Tabacco), ktorý sa snažil zabrániť publikovaniu dôkazov o zhubných účinkoch fajčenia na ľudské zdravie. V roku 2016 táto dvojica odtajnila aj to, že výrobcovia cukru sa snažili podplatiť uznávaného vedca z Harvardovej univerzity, aby účelovo vo svojej štúdii dokázal, že cukor zdravie nepoškodzuje, ale tuky áno.

„Výrobcovia cukru hrajú rovnaké hry ako Big Tobacco, aby obhájili svoje finančné záujmy. Čím viac sa na to pozeráme, tým je jasnejšie, že cukrársky priemysel má sofistikovaný prehľad o vede už celé desaťročia a že je sofistikovaný dosť na to, aby ním manipuloval. Keby bola táto štúdia publikovaná… debata o vzťahu triglyceridov a cukrov by tu bola rozvinutá už o celé desaťročia skôr,“ tvrdí doktor Glantz.

 

Čítajte ďalej