23.11.2017 16:00 | Sex

"Strašiak" menom vazektómia: Aké sú jej najväčšie výhody?

Zdroj: iStockphoto
Vazektómia je stále málo obľúbenou metódou totálnej antikoncepcie mužov. Po prerušení semenovodov totiž spermie neprenikajú do močovej trubice a ejakulát takého muža je neplodný.

Podľa nemeckých odborníkov by sa muži, ktorí už po deťoch netúžia, nemali zákroku báť. Ich sexuálny život po vazektómii bude totiž pravdepodobne kvalitnejší. Frankfurtskí urológovia preukázali, že sa zlepší schopnosť erekcie, dosiahnutie orgazmu aj frekvencia súloží. Podľa analýzy sexuálneho života niekoľkých stoviek mužov pred a po vazektómii sa trikrát zvýši pravdepodobnosť, že partneri začnú po zákroku častejšie súložiť. Experti si to vysvetľujú úľavou, ktorú zažívajú muži, ktorých desí neželané tehotenstvo. Strach z toho, že partnerka otehotnie, môže predstavovať extrémny psychologický stres, ktorý nepriaznivo pôsobí na erekciu, schopnosť dosiahnutia orgazmu a libido. Sex po vazektómii sa u takých mužov stáva spontánnejším.

 „Našimi údajmi sme schopní dokázať, že sexuálne uspokojenie mužov sa zlepšilo a že uspokojenie žien sa odvtedy nijako neznížilo. Dôvodom tejto zmeny je predovšetkým strata úzkosti z neželaných tehotenstiev,“ tvrdia autori z Frankfurtskej univerzity. Zákrok vazektómie trvá v priemere asi pätnásť minút a nevyžaduje žiadnu väčšiu rekonvalescenciu. Vykonáva sa ambulantne a u muža sa neznižuje hladina testosterónu v krvi a zmenu osobne nijako nepociťuje. Je ale veľmi ťažko zvrátiteľná. Zošitie veľmi tenkých semenovodov vyžaduje mikrochirurgický zákrok, ktorý sa nie vždy podarí. Podľa štatistík žiada zvrátenie vasektómie asi desať percent mužov.

Čítajte ďalej