22.11.2017 14:00 | Šport

"Bum bum" Becker: Tenisová kométa, ktorá zažiarila a nezhasla

Boris Becker počas Winbledonu 1993
Boris Becker počas Winbledonu 1993
Zdroj: rex
Keď ako neznámy sedemnásťročný mladík vyhral nemecký tenista Boris Becker Wimbledon, stal sa cez noc hviezdou. Neskôr získal ďalších 48 titulov vrátane piatich grandslamov a olympijské zlato vo štvorhre a zaradil sa medzi veľké postavy bieleho športu.

Po ukončení hráčskej kariéry sa nevyhol rôznym úskaliam v osobnom živote, tri roky pôsobil ako "superkouč" Srba Novaka Djokoviča. "Moji rodičia chceli, aby som vyštudoval vysokú školu a venoval sa niečomu chvályhodnému. To posledné, čo by zo mňa chceli mať, bol profesionálny tenista," spomínal majiteľ troch titulov z Wimbledonu, dvoch z Australian Open a jedného z US Open. Najväčšou zbraňou tenistu prezývaného "Bum bum", ktorý to dotiahol až na prvé miesto svetového rebríčka, bol delový servis a skvelé voleje, na sieti si často pomáhal efektnými rybičkami.

Ryšavý rodák z Leimenu vyletel na tenisové nebo v roku 1985, kedy ako nenasadený senzačne triumfoval vo Wimbledone a stal sa najmladším grandslamovým víťazom a prvým nemeckým šampiónom na londýnskej tráve. O rok neskôr titul obhájil, tretí pridal v roku 1989. V tom istom roku nenašiel premožiteľa ani na US Open, posledný triumf z turnajov "veľké štvorky" vybojoval na Australian Open 1996. V druhej polovici  90. rokov začala Beckerova kariéra postupne upadať, a tak v lete 1999 zavesil raketu na klinec. "V 22 už som mal na konte niekoľko wimbledonských titulov, víťazstiev na US Open, v Davisovom pohári a post svetovej jednotky. Chcel som dosiahnuť ďalšieho úspechu, ale už to nebolo spojené s tenisom," povedal Becker, ktorý bol o štyri roky neskôr prijatý do tenisovej Siene slávy.

Začal sa venovať podnikaniu, ale mnoho jeho projektov skrachovalo. Kvôli neplateniu daní  vyfasoval dvojročnú podmienku a tučnou pokutou, draho ho vyšiel aj rozvod s herečkou a dizajnérkou Barbarou Feltusovou, s ktorou má dvoch synov. Vyšlo totiž najavo, že v čase jej druhého tehotenstva prežil milostnú aféru s ruskou modelkou Angelou Jermakovovou, z ktorej sa narodila nemanželská dcéra. V roku 2009 sa Boris Becker oženil s holandskou modelkou Sharlely Kerssenbergovou a v nasledujúcom roku sa stal štvrtýkrát otcom. Na sklonku roku 2013 sa dohodol na spolupráci s Novakom Djokovičom, ktorý potom s Beckerovou pomocou vyhral počas troch rokov 25 turnajov vrátane šiestich grandslamov. Okrem toho Becker pôsobil aj ako televízny spolukomentátor, mal vlastnú športovú agentúru, módnu kolekciu, talkshow a internetovú televíziu. V lete na slávneho hráča, ktorý si počas kariéry zarobil vyše 25 miliónov dolárov a ďalšie vysoké príjmy mal z reklám, vyhlásil súd osobný bankrot kvôli nesplatenej pôžičke.

Wir sind wieder da ...@eurosport @rolandgarros #stach

Príspevok, ktorý zdieľa Boris Becker (@borisbeckerofficial),

"Nie som zvlášť bohatý ani krásny, nie som žiadny Adonis a moje mužstvo tiež nie je  predimenzované. Lenže ženy majú rady mužov, ktorí vedia tak pekne hovoriť o temných stránkach duše a o láske k bývalej manželke a k bývalým priateľkám ," vysvetľoval kedysi Becker tajomstvo svojho úspechu. V stredu  22.11. 2017 oslávil svoje 50. narodeniny.

It's been a tough week but life goes on ...

Príspevok, ktorý zdieľa Boris Becker (@borisbeckerofficial),

Čítajte ďalej