14.11.2017 14:00 | Zaujímavosti

Krvavé tajomstvo malého ostrova: Živí závideli utopeným

Zdroj: Reprofoto Youtube / The University of Western Australia
Na západ od Austrálie leží ostrov Beacon. Ten bol pre štyristo rokmi svedkom krviprelievania, aké opisuje anglický spisovateľ William Golding vo svojej knihe Boh múch.

Na kúsku zeme izolovanej masami Indického oceánu ostalo niekoľko preživších zo stroskotanej lode. Tí, ktorí sa utopili, to pravdepodobne celkom vyhrali. Na ostrove totiž postupne nastali brutálne pomery a vraždilo sa vo veľkom. Podľa vedcov tam holandskí stroskotanci pobývali okolo roku 1629. Potopenie lode Batavia sa stalo osudným pre štyridsať moreplavcov, ktorí sa utopili. Tí, čo doplávali na ostrov Beacon, sa stali aktérmi a obeťami masakra. Časť zo 125 mužov, žien a detí sa vzbúrila proti ostatným a začali vraždiť.

„Celkom určite sme tu na cintoríne, ale každý z nich bol pochovaný inak“ potvrdil denníku The News archeológ Al Patterson. Povstalci, ktorí sa dopustili brutálneho masakru, boli nakoniec chytení a odsúdení k trestu smrti obesením. Tím archeológov z Austrálie a Holandska ďalej pracuje na odkrývaní obetí brutálneho vyčíňania, zatiaľ našli skoro dvadsať kostier.

Čítajte ďalej