13.11.2017 16:30 | Šport

Počuli ste o ketónoch? Možno spôsobia revolúciu vo fitness drinkoch

Zdroj: iStockphoto
Kalifornia tak trochu udáva svetové trendy v zdravej a športovej výžive. A práve odtiaľto pochádza novinka pre atlétov a všetkých milovníkov fitness. Je to energetický nápoj, ktorý neobsahuje ani gram sacharidov, tukov či bielkovín.

A navyše má zvyšovať výkon ako žiadny iný konkurenčný produkt. Je to roztok ketolátok, ktoré svaly využívajú ako palivo. O ketónoch alebo ketolátkach sa v poslednej dobe píše často. Telo ich tvorí odbúravaním tukových zásob, takže ich hladina sa v krvi zvýši vtedy, keď držíme diétu, trpíme cukrovkou alebo hladujeme. Prípadne aj pri ketodiéte, ktorá obmedzí konzumáciu sacharidov na minimum, takže telo (hoci dostáva pomerne slušnú dávku jedla v podobe bielkovín a tukov) má pocit, že hladuje. A začne odbúravať tukové zásoby a produkovať ketóny.

Nápoj Ketone obsahuje čistý roztok ketónov bez sacharidov, tukov a bielkovín. Konkrétne je to roztok kyseliny beta-hydroxymáselnej, ktorá vzniká v tele prirodzene pri odbúravaní tukov ako metabolický medzičlánok. Pre telo je teda prirodzenou látkou a dokáže ho ďalej využiť ako zdroj energie. Výrobca spolupracoval na vývoji nápoja s vedcami z Oxfordskej univerzity, ktorí preukázali, že športovci po vypití roztoku s ketónmi majú vyššiu výkonnosť ako ich súperi, ktorým podali roztok sacharidov alebo lipidov. A navyše vyšší výkon nie je vykúpený väčšou únavou či bolesťou, naopak. Cvičiaci svoj výkon subjektívne hodnotia ako menej vyčerpávajúci. Nápoj obsahuje 120 kilokalórií v jednej porcii. „Roztok ketónov dokáže zvýšiť výkon a dodať energiu ako nič, čo sme doteraz testovali“ tvrdí profesor Kieran Clarke z Oxfordskej univerzity, ktorý sa na vývoji nápoja podieľal.

Čítajte ďalej