13.11.2017 10:00 | Technika

Ako vyzeral prvý let vrtuľníka? Žiadna sláva, ale to bol len začiatok

Zdroj: reprofoto Youtube
Francúzsky konštruktér Paul Cornu po prvýkrát vzlietol na vlastnoručne zhotovenom vrtuľníku 13.11.1097. Jeho helikoptéra sa v Lisieux vo Francúzsku zdvihla síce do výšky iba vyše pol metra a jeho let trval len niekoľko sekúnd, ale jeho pokus sa považuje za priekopnícky čin.

Dokázal, že do vzduchu sa dá vzniesť aj vertikálne. Keď sa na konci 19. storočia stal dostupným spaľovací motor, pokročil rozvoj letectva. Technikov a vynálezcov viedla túžba vytvoriť dopravný prostriedok, ktorý bude mať mimoriadne letecké schopnosti: vertikálny vzlet bez rozbehu, možnosť stáť vo vzduchu na mieste, lietať dopredu, dozadu a nabok a nakoniec pristáť na veľmi malej ploche. Na rozlúštenie sa ponúkala celá plejáda problémov. Riešil sa napríklad krútivý moment stroja, nevyváženosť letu alebo ovládanie tohto diabolského vynálezu.


Prvý model dôvtipného vynálezcu a talentovaného mechanika vážil 13 kg a mal dva rotory umiestnené na oboch koncoch kovového rámu. Niekoľko výskokov do vzduchu na tomto modeli pred očami niekoľkých zvedavcov mechanika presvedčilo, že je na správnej ceste. Pustil sa do výroby mohutnejšej konštrukcie, financovanej zo zbierky. Pracoval sám a postupoval pomaly. Helikoptéru s motormi o sile 24 koní dokončil v lete 1907.

Jeho helikoptéra mala dva proti sebe rotujúce motory na vylúčenie torzie. Tie rozkrútili prídavné krídla, ovládané človekom pomocou sústavy drevených tyčí, svoju úlohu hrali aj kožené pásy slúžiace pri prevodoch. Keďže Paul Cornu obchodoval s bicyklami, jeho dielo nezaprelo pôvod súčastí. Krídla boli pripevnené na kolesách podobných cyklistickým. Hoci sa inžinieri a historici dodnes dohadujú, či jeho let možno považovať za prvý let helikoptérou, nikto nemôže spochybniť fakt, že Paul Cornu patrí do veľkej rodiny priekopníkov vrtuľníkového lietania. Pri stom výročí prvého vzletu helikoptéry v roku 2007 sa replika jeho kuriózneho lietajúceho stroja dostala do múzea v Le Bourget vo Francúzsku.

V Európe pochádza prvý prakticky použiteľný vrtuľník z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami, skonštruoval ho Nemec Heinrich Focke. V zámorí Američan ukrajinského pôvodu Igor Sikorski skonštruoval v roku 1941 vrtuľník, ktorý už mal všetky prvky neskorších vrtuľníkov s jedným rotorom.

VIDEO: Stačilo iba pár desaťročí a ...

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie